Víc než 600 lidí v Česku je starších 100 let. Podle statistiky převládají ženy

V Česku žilo začátkem roku přibližně 620 stoletých nebo ještě starších seniorů. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu ze začátku letošního roku. Stoletých seniorů ale mírně ubývá, protože se do této věkové kategorie přesouvají početně slabé populační ročníky. Tedy lidé, kteří se narodili kolem první světové války.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Lidé, kteří se dožili minimálně stovky, žijí ve všech krajích Česka. „Nejvíce jich je v hlavním městě Praze a na jižní Moravě, téměř 100 osob v každém z těchto krajů,“ vyjmenovává pro Radiožurnál Jan Cieslar z Českého statistického úřadu.

Seniorkou roku se stala pardubická psycholožka Pekařová, ocenění získal i chirurg Pafko

Číst článek

Naopak nejméně stoletých a víceletých žije podle něj na Liberecku a Karlovarsku. Podle demografky Českého statistického úřadu Michaely Němečkové převažují ve vyšším věku obecně ženy nad muži.

„Ve vyšším věku obecně převažují ženy nad muži, a to zhruba od šedesátého roku věku. Podíváme-li se na ty 100 a víceleté, tak na počátku roku 2019 bylo 458 žen a 165 mužů. Ženy tedy tvořily téměř tři čtvrtiny této věkové skupiny,“ doplňuje.

Podle statistického úřadu by se měl v následujících deseti letech počet stoletých a starších zhruba zdvojnásobit. Tohoto věku se budou dožívat silné poválečné generace.

Stovka těsně před Vánocemi

Sto let na letošní Vánoce oslavila třeba paní Blažena Čeplová z Macourova na Havlíčkobrodsku. Narodila se 23. prosince roku 1919 jako nejstarší z pěti dětí. Dnes už ani jednoho sourozence nemá. Zato má od svých čtyř dětí má velikou rodinu - dvanáct vnoučat, dvacet osm pravnoučat a devětadvacáté na cestě, a čeká i své první prapravnouče.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rodina i celá vesnička Macourov u Přibyslavi slaví sté narozeniny paní Blaženy Čeplové

A oslava bude velká, nejen v kruhu rodinném. „Nejdříve jsme to chtěli slavit doma, ale počty lidí pořád rostly, tak nakonec budeme ve velkém sále v České Bělé,“ popisuje syn Jan Čepl.

Pozváni jsou nejen všichni z rodiny, ale i celá vesnice Macourov.

„My jsme malá vesnice, všichni jsme tady sousedi, a navíc je naše babička za hodně dlouhou dobu první stoletý člověk v obci Macourov i Žižkovo Pole, tak to musíme pořádně oslavit,“ smějí se syn s manželkou.

S mužem měli krásné manželství, oslavili zlatou svatbu, ale krátce poté ovdověla. „Dobře jsme spolu vycházeli, nedělali jsme si naschvály, měli jsme se rádi. Dědeček byl moc hodnej,“ vzpomíná.

Nejdříve sloužila ve mlýně, potom pracovala v macourovském JZD, ale věnovala se i ručním pracím. Paní Čeplová si ráda povídá, sleduje politiku a sem tam se maličko napije vína nebo pálenky.

Blažena Čeplová z Macourova na Havlíčkobrodsku oslavila 23. prosince 100 let | Foto: Dáša Kubíková | Zdroj: Český rozhlas

Vojtěch Tomášek, Dáša Kubíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme