Nejdřív alkohol, pak vojáky. Německo stahuje z Afghánistánu 22 500 litrů piva, vína a sektu

Německo ještě před plánovaným odchodem svých vojáků z Afghánistánu odveze z této neklidné asijské země 22 500 litrů piva, vína a sektu. Informovala o tom britská BBC na svých internetových stránkách. Velitelé zakázali příslušníkům bundeswehru působícím na této zahraniční misi pít alkohol kvůli rostoucímu nebezpečí v souvislosti se stahováním zahraničních vojáků z Afghánistánu.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Němečtí vojáci se stahují z Afghánistánu. V Lipsku vykládají vrtulník NH-90 z letounu Antonov AN-124 | Foto: Matthias Rietschel | Zdroj: Reuters

Prodat nadbytečné zásoby piva, radleru, vína nebo sektu přímo na místě není kvůli tamním náboženským a kulturním zvyklostem možné. Mluvčí ministerstva obrany v pondělí podle BBC uvedla, že resort už našel civilní firmu, která nápoje odveze.

‚Tálibán se nám pomstí.‘ Se stahováním západních sil z Afghánistánu sílí strach a přibývá útoků i obětí

Číst článek

Několik posledních tisíc vojáků Spojených států, NATO a jejich spojenců se z Afghánistánu začalo stahovat začátkem května, ze země mají odejít k 11. září. V posledních týdnech přibývá v celém Afghánistánu násilností, ze kterých NATO a Spojené státy obviňují radikální hnutí Tálibán.

Německý Der Spiegel v pátek informoval, že němečtí vojáci mají na svých základnách v Afghánistánu obrovský nadbytek alkoholických nápojů. Za normálních okolností smí každý z nich vypít denně dvě plechovky piva nebo odpovídající množství jiného alkoholu.

Ve skladech na základně Camp Marmal nedaleko města Mazár Šaríf na severu Afghánistánu je podle Der Spiegelu více než 60 000 plechovek piva a stovky lahví vína a sektu.

V Afghánistánu stále působí více než 1100 příslušníků a příslušnic bundeswehru, 59 jich tam padlo. Pro německou armádu je to tak operace s největším počtem mrtvých od konce druhé světové války.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme