Za posledních deset let získalo v Česku azyl 21 Afghánců. O ochranu jich žádalo celkem 188

Česko udělilo za poslední desetiletí azyl 21 lidem z Afghánistánu. Dalším 43 poskytlo dočasné útočiště. Celkem stát od roku 2011 do konce loňska dostal od afghánských mužů, žen a dětí 188 žádostí o mezinárodní ochranu. Vyplývá to z výročních statistických zpráv ministerstva vnitra za jednotlivé roky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za posledních deset let afghánští žadatelé a žadatelky podali 1,5 procenta všech žádostí (Ilustrační foto) | Foto: Geralt | Zdroj: CC0 Public Domain

Za posledních deset let afghánští žadatelé a žadatelky podali 1,5 procenta všech žádostí, získali zhruba tři procenta přiznaných azylů. S povolením k pobytu pak v Česku žijí také více než tři stovky Afghánců a Afghánek, kteří tu pracují, podnikají či studují.

Podle údajů od roku 2011 do roku 2020 dostala Česká republika od cizinců z různých zemí světa 12 612 žádostí o ochranu. Část z nich lidé podali opakovaně. Azyl získalo za poslední desetiletí 732 mužů, žen a dětí ze zahraničí.

Letiště v Kábulu je opět v provozu. Český speciál nad ránem odstartoval z Baku

Číst článek

Nejvíc jich bylo v roce 2016, a to 148. Nejmenší počet nových azylů byl v roce 2017, kdy jich úřady přiznaly 29. Česká republika patří v Evropské unii k zemím, které udělují azyl nejméně.

Také Afghánci a Afghánky žádali o ochranu v Česku v posledním desetiletí nejvíc v roce 2016. Tehdy resort vnitra evidoval 37 afghánských žádostí. Nejméně jich pak bylo v roce 2013, a to osm. Nejvíc azylů stát přiznal lidem z Afghánistánu v roce 2011, a to deset. V šesti z deseti let neudělil azyl nikomu.

Od začátku roku 1990 do konce roku 2010 požádalo Českou republiku o ochranu na 90 000 cizinců a cizinek. Z nich 5925 pocházelo z Afghánistánu. Nejvíc Afghánců a Afghánek podalo v Česku žádost o ochranu v roce 1999.

Spolek Vlčí máky: S afghánskými tlumočníky jsme v neustálém kontaktu. Pracovali s veterány, věříme jim

Číst článek

Tehdy ministerstvo zaznamenalo 2313 žadatelů a žadatelek. Celkem za dvacet let úřady udělily přes 3600 azylů, zhruba tři stovky z nich afghánským uprchlíkům. Téměř sedm desítek azylantů a azylantek z Afghánistánu pak získalo v prvních dvou desetiletích české občanství.

Od roku 2011 do předloňska se mezi české občany a občanky zařadilo dalších 46 lidí z Afghánistánu. Z nich 34 původně mělo v ČR azyl a dvanáct pobývalo v Česku dlouhodobě s povolením k pobytu.

S ním v zemi žijí více než tři stovky afghánských mužů a žen, tento počet se za poslední roky příliš nemění. Povolení k přechodnému pobytu mělo na konci července 84 osob z Afghánistánu a trvale mohlo v Česku žít 244 lidí. O občanství je možné se ucházet po pěti letech života v ČR.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme