Africké státy čelí epidemii obezity, píší New York Times. Na vině je rostoucí životní úroveň

Země subsaharské Afriky zasáhla nečekaná epidemie obezity. Mezi dvacítkou zemí světa s nejrychleji rostoucí mírou obezity u dospělých se objevilo osm afrických států, ukazuje nedávné studie Washingtonské univerzity v Seattlu. Trend pramení ze změn životního stylu, které do některých částí kontinentu přinesl rychlý ekonomicky růst, píše deník The New York Times.

Nairobi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obezita (ilustrační foto) | Foto: Anja Osenberg | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Počet obézních dospělých vzrostl v Burkině Faso za posledních 36 let o bezmála 1400 procent. V Ghaně, Togu, Etiopii a Beninu poskočil o více než 500 procent.

V Keni míra obezity dosáhla téměř deseti procent. To je stále daleko za průmyslově vyspělými zeměmi, jako jsou Spojené státy, kde je obézní více než třetina dospělých, avšak podíl v Keni prudce roste a od roku 1990 se více než zdvojnásobil.

Více nezdravého jídla, méně pohybu

Mnozí Afričané jí více nezdravých, průmyslově zpracovávaných potravin, z nichž velká část se dováží. Také mnohem méně cvičí. Miliony lidí opouštějí aktivnější farmářský styl života a soustřeďují se ve městech. Cenově dostupnější automobily a hlavně masivně dovážené motocykly mají za následek, že stále méně Afričanů se do práce přepravuje pěšky.

Světová zdravotnická organizace: pětina Čechů vůbec nesportuje. Nadváhou u nás trpí každý druhý člověk

Číst článek

Obezita by pro africké země mohla být složitým problémem, a to ze dvou důvodů.

Zaprvé lidé, kteří v mládí trpěli nedostatečným přísunem živin, jsou náchylnější k nabírání nadbytečných kilogramů, jakmile je k dispozici více jídla.

Podle odborníků je jedním z obranných mechanismů organismu v časech nedostatku potravy zpomalení metabolismu, díky čemuž si tělo uchová každičkou kalorii. To ale může v čase hojnosti působit nejrůznější zdravotní problémy.

Zadruhé zdravotnické systémy afrických zemí jsou nastaveny na boj se zcela jinými chorobami, například s AIDS, malárií, tuberkulózou a různými druhy tropické chřipky. V Keni, jedné z nejrozvinutějších afrických zemí, je na 48 milionů obyvatel jen 40 praktických kardiologů. Ve Spojených státech připadá jeden kardiolog na 13 tisíc obyvatel.

'Miluju Sprite'

V Keni zároveň rychle přibývají restaurace řetězců rychlého občerstvení. Burger King, Domino's Pizza, Cold Stone Creamery a Subway nedávno v zemi otevřely své první podniky v rámci strategie proniknutí na africký trh.

Společnost Coca-Cola se tam snaží oslovit nízkopříjmové obyvatelstvo tím, že za asi 15 centů, v přepočtu tedy asi tři koruny, prodává 200mililitrové lahve se svými limonádami.

„Miluju Sprite," přiznala s provinilým úsměvem Valentine Akinyiová. Měří 175 centimetrů, váží téměř 130 kilogramů a na ulici na ni občas pokřikují: „Slone!" Říká, že čte všechny články v místních listech o „lifestyleových onemocněních", jak se tam obezitě či vysokému krevnímu tlaku říká. Řešení, která autoři navrhují, si však nemůže dovolit.

Paní Akinyiová nedokončila střední školu, pracuje v prádelně a sama živí tři děti. Miliony Afričanů jsou přesně jako ona, uvěznění mezi starými a novými způsoby.

Peníze jim sotva stačí na koupi průmyslově zpracovaného jídla, jako jsou například chipsy, které jsou nyní v nízkopříjmových oblastech k mání za několik centů; na permanentku do posilovny či nákup ryby nebo čerstvé zeleniny už nemají.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme