Nevyléčitelně nemocný britský chlapec Alfie Evans zemřel. Převoz a léčbu zakázal soud

Nevyléčitelně nemocný britský chlapec Alfie Evans, který byl po vleklé soudní bitvě odpojen od přístrojů, v sobotu brzy ráno zemřel. Informovala o tom britská média s odvoláním na chlapcovy rodiče.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé protestují proti odpojení od přístrojů nevyléčitelně nemocného třiadvacetiměsíčního Alfieho Evanse | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Za zachování života 23měsíčního batolete se přimlouval i papež František, který se minulý týden setkal s jeho otcem. Itálie chlapci v pondělí udělila italské občanství, jeho rodiče ho chtěli nechat do této země převézt kvůli další léčbě, soud to ale zamítl.

„Můj gladiátor odložil svůj štít a ve 2.30 získal,“ napsal na facebooku chlapcův otec Tom Evans. „Miluji tě, chlapče “ dodal. „Jsme zdrcení. Děkujeme všem za,“ uvedla na sociální síti Alfieho matka Kate Jamesová.

Chlapec byl v „polovegetativním“ - trpěl degenerativním neurologickým onemocněním, které lékaři nedokázali přesně určit. Při životě jej udržovaly přístroje, od nichž byl v pondělí večer odpojen. Jeho osud a dlouhé soudní bitvy sledovala média po celém světě.

Lékaři, kteří se o Alfieho starali, konstatovali, že další léčba nepovede k žádnému zlepšení a že by chlapci mělo být dovoleno zemřít. Rodiče ale chtěli nechat své dítě převézt do Itálie, kde jeho léčbu nabídla vatikánská dětská nemocnice Bambino Gesù. Britský soud nicméně potvrdil stanovisko nemocnice v Liverpoolu, že „není v nejlepším zájmu Alfieho pokračovat v léčbě, ani jej za tímto účelem přepravovat do zahraničí".

'Důstojnost a pohodlí'

Alfieho smrt přišla v době, kdy se dosud napjaté vztahy mezi rodiči a nemocnicí zlepšily. Tom Evans před pár dny slíbil, že bude s lékaři spolupracovat, aby poskytl svému synovi „důstojnost a pohodlí".

„Naše životy se kvůli pozornosti zaměřené na Alfieho a jeho situaci obrátily vzhůru nohama," uvedl Evans ve čtvrtek před nemocnicí v Liverpoolu, kde chlapce léčili více než rok. Zaměstnancům nemocnice poděkoval za jejich „profesionalitu v období, které muselo být i pro ně neuvěřitelně těžké".

Nevyléčitelné batole do Vatikánu nepojede, rozhodl britský soud. Za jeho život se přimlouval i papež

Číst článek

Alfieho otec rovněž vyzval příznivce rodiny, kteří se scházeli a modlili před nemocnicí, aby se vrátili do svých domovů. Jeho slova se tehdy lišila od tónu, který ve svých prohlášením používal dříve, kdy například tvrdil, že se lékaři v Alfieho prognóze zmýlili, a vyhrožoval jim dalšími soudními bitvami.

 Soudní zásah

Jak uvedla agentura AP, podle britských zákonů mohou soudy zasahovat do případů, kdy se rodiče a lékaři rozcházejí v názoru na léčbu dítěte. V takovém případě má pak právo dítěte přednost před právem rodičů rozhodovat o tom, co je podle nich pro jejich potomka nejlepší.

Liverpoolská nemocnice Alder Hey vydala dnes prohlášení, ve kterém vyjádřila „upřímnou soustrast Alfieho rodině". „Všichni na Alfieho, Kate, Toma a jeho celou rodinu myslíme. Byla to pro ně velmi obtížná cesta a rádi bychom požádali, aby bylo respektováno jejich soukromí i soukromí zaměstnanců Alder Hey," dodala nemocnice.

Případ Alfieho Evanse je zatím posledním v řadě ostře sledovaných bitev mezi rodiči nemocných dětí a britskými úřady. Pozornost médií a vlnu solidarity po celém světě si vyžádal i případ Charlieho

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme