Královna Alžběta II. při příležitosti dne Společenství poděkovala zdravotníkům a ocenila nové technologie

Britská královna Alžběta II. u příležitosti dne britského Společenství, který připadá na pondělí, ocenila zdravotníky pracující v první linii v boji s koronavirem ve všech zemích tohoto bloku. Královna v nedělním projevu vyzdvihla i důležitost nových technologií, které v době pandemie pomáhají udržet kontakty s rodinou a přáteli. Uvedla to agentura Reuters.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská královna Alžběta II. | Zdroj: Reuters

„Tato doba byla pro nás zkouškou, která vedla k hlubšímu ocenění vzájemné podpory a duchovní síly, jíž jsme se mohli těšit díky spojení s ostatními,“ řekla královna v předtočeném projevu. Konkrétně zmínila třeba inovativní technologie. „Povzbuzení jsme čerpali i z pozoruhodného pokroku při vývoji nových vakcín a léčebných postupů,“ dodala.

Prvních 850 tisíc pozvánek v sobotu, další v pondělí. V Anglii zvou k očkování proti koronaviru padesátníky

Číst článek

Očekávaný rozhovor

Královnina slova o jednotě kontrastují s rozruchem, který se čeká po zveřejnění rozhovoru prince Harryho a jeho manželky Meghan s americkou moderátorkou Oprah Winfreyovou. Vysílat se bude v USA v neděli večer místního času (v noci na pondělí SEČ), v pondělí večer jej budou moci zhlédnout i diváci v Británii. Tento týden už z něj ale některá média citovala a Meghan v něm například obvinila Buckinghamský palác z šíření lží o ní a Harrym. V projevu se královna o tomto rozhovoru nezmínila.

Královnin vnuk Harry s manželkou teď žijí v Kalifornii. Loni v lednu mladí manželé oznámili rozhodnutí opustit role předních členů královské rodiny a finančně se osamostatnit. Překvapili tak všechny, včetně královny. Svůj krok Harry a Meghan zdůvodnili mimo jiné zásahy médií do jejich soukromí.

Společenství (Commonwealth) je volným sdružením Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a jeho bývalých dominií a kolonií. Tvoří ho přes 50 států a žije v něm asi 2,4 miliardy lidí. Den Společenství se slaví obvykle druhé pondělí v březnu a v některých zemích je svátkem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme