Porota uznala žalobu Deppa na jeho bývalou ženu, herečka musí zaplatit odškodné 10,35 milionu dolarů

Porota v soudním sporu mezi Johnnym Deppem a Amber Heardovou ve středu uznala herečku vinnou z pomluvy jejího bývalého manžela a zároveň částečně uznala její protistížnost týkající se vyjádření Deppova právníka. Porotci uložili Heardové za výroky o domácím násilí zaplatit odškodné v celkové výši 15 milionů dolarů (skoro 350 milionů korun), což soudkyně následně snížila na 10,35 milionu. Depp má naopak vyplatit dva miliony.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Johnny Depp při odchodu ze soudní síně

Johnny Depp při odchodu ze soudní síně | Foto: Evelyn Hockstein | Zdroj: Reuters/File Photo

„Po šesti letech mi porota vrátila život.“ reagoval na verdikt Depp, který ve středu nebyl v soudní síni. V prohlášení dodal, že jeho cílem bylo odhalit pravdu a že „falešná“ nařčení otřásla jeho životem i jeho kariérou. Heardová zase uvedla, že její zklamání nelze slovy vyjádřit.

OBRAZEM: ‚Král bohémů‘ Johnny Depp přijel do Karlových Varů. Hodiny na něj čekaly stovky fanoušků

Číst článek

„Jsem zdrcená z toho, že ani ta spousta důkazů nestačila na to postavit se neúměrné moci, vlivu a postavení mého exmanžela,“ píše se v jejím vyjádření. Rozsudek podle ní poškodí i další ženy.

Jádrem občanskoprávního sporu v americkém státě Virginie byl čtyři roky starý komentář publikovaný deníkem The Washington Post, v němž se Heardová označila za „veřejně známou tvář domácího násilí“.

Depp v něm není jmenován, podle jeho právníků ale vyjádření vyznívalo jasně, neboť obvinění ze strany americké herečky už byla veřejnosti známá. Heardová v roce 2020 na žalobu svého exmanžela reagovala vlastní stížností kvůli tvrzením Deppova právníka, že veškerá její nařčení jsou falešná.

Sedmičlenná porota po zhruba 12 hodinách jednání dala Deppovi za pravdu ohledně několika bodů ze zmíněného článku, které právníci hollywoodské hvězdy napadli. Porotci při tom dospěli k závěru, že Heardová jednala se zlým úmyslem, když si ve svém textu mimo jiné stěžovala na „instituce“ chránící muže obviněné z domácího násilí.

Za mimořádné zásluhy ve veřejné a kulturní činnosti. Srbský prezident vyznamenal herce Deppa medailí

Číst článek

Depp veškerá nařčení z fyzických útoků na svou bývalou manželku odmítá a naopak u soudu vykresloval o 22 let mladší herečku jako agresora.

Porotci nicméně uznali jako pomlouvačné také vyjádření jeho právníka Adama Waldmana, který označil obvinění Heardové za „hoax“. Další dva body její žaloby porota odmítla.

Bouřlivé manželství 

Deník The New York Times hodnotil výsledek jako vítězství 58letého Deppa, který předtím neuspěl se žalobou proti britskému bulvárnímu listu The Sun. Ten jej v jistém textu označil za člověka, který bije svou manželku, a soud v listopadu 2020 hercovu žalobu za pomluvu odmítl. Soudce při tom uvedl, že 12 ze popsaných 14 incidentů domácího násilí ze strany Deppa se pravděpodobně stalo.

Hvězda filmové série o Pirátech z Karibiku během amerického procesu prezentovala vícero vlastních obvinění týkajících se zjevně bouřlivého manželství, které skončilo v roce 2016 po asi 15 měsících. Depp mimo jiné tvrdil, že dostal od Heardové rány pěstí do tváře nebo že po něm tehdejší manželka hodila láhev od alkoholu, což mu způsobilo zranění prstu.

Režisér Julien Temple: Johnny Depp není domácí násilník. Soud ho určitě osvobodí

Číst článek

Heardová odmítá, že by na Deppa útočila, a tvrdí, že údery od ní přicházely jen jako sebeobrana nebo obrana její sestry. U soudu prezentovala přes tucet případů, kdy se údajně Depp dopustil násilí na ní.

Její právníci tvrzení podpořili fotografiemi údajných zranění, či textovými zprávami, v nichž Depp označil svou ženu za „bezcennou děvku“ a napsal, že ji chce „upálit“.

Jak píše agentura AP, spor bývalého páru byl především o trestném činu pomluvy, většina výpovědí během několik týdnů trvajícího soudního líčení se však týkala choulostivých detailů ohledně údajného manželského násilí či užívání drog.

Proces přitáhl enormní pozornost veřejnosti a obsah o něm zaplavil sociální sítě, přičemž zejména Heardová podle médií čelila vlně až nenávistných reakcí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme