‚Kdo s tak hloupým nápadem přišel?‘ Babiš se před americkými novináři rozčílil kvůli názvu Czechia

Kdo pojmenoval Českou republiku Czechia? Odpovědi se před americkými novináři domáhal premiér Andrej Babiš (ANO). „Kdo to změnil? Nelíbí se mi to,“ řekl podle deníku The Wall Street Journal během rozhovoru, který vyšel ve čtvrtek. Novináři ho ale pořídili už vloni v březnu. Babiš o označení Czechia podle deníku začal mluvit, když ho někdo v místnosti upozornil, že kratší varianta je oficiálně uznávanou alternativou k označení Czech Republic.

New York/Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zkrácený tvar Czechia se Andreji Babišovi nelíbí kvůli tomu, že je prý snadno zaměnitelný s Čečenskem, v angličtině Chechnya. „Jsme Česká republika. Jsme Češi. Nevím, kdo s tak stupidním nápadem přišel. Šílené,“ pokračoval Babiš v rozhovoru s The Wall Street Journal.

Název Czechia jako zkrácenou alternativu k anglickému Czech Republic schválila na jaře 2016 vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Babiš tehdy zastával funkci ministra financí. Velkým zastáncem názvu Czechia je prezident Miloš Zeman.

Czechia nebo Czech Republic? Zatím jsme si na krátkou verzi nezvykli, tvrdí v zahraničí

Číst článek

Ke zkrácení názvu, který má nahrazovat označení Česko, současná hlava státu vyzvala už v roce 2013 při návštěvě Izraele. Tehdy výraz použil jeho izraelský protějšek Šimon Peres. „Nezní to tak chladně jako Czech Republic,“ říkal pak Zeman.

„Jsem zásadně proti,“ pokračoval Babiš pro americký deník s tím, že v anglické komunikaci preferuje název Czech Republic. Americký deník na svých webových stránkách neobjasnil, proč rozhovor zveřejnil téměř rok po jeho pořízení.

Divil jsem se, že ho někdo používá. Mluvím zásadně o Czech Republic. Nevím, kdy se to schvalovalo a nevím proč,“ reagoval v pátek Babiš serveru Novinky.cz.

The Wall Street Journal zároveň připomíná, že nejen dvojice českých lídrů se v tomto ohledu neshodne. Zatímco například Organizace spojených národů ve svých dokumentech pracuje s označením Czechia, Evropská unie na změnu zatím plně nepřistoupila a užívá obě varianty.

zit Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme