‚Pošpinění pověsti.‘ Kardinál Duka se zastal emeritního papeže Benedikta XVI.

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka se zastal emeritního papeže Benedikta XVI. v případu jeho obvinění z krytí sexuálního obtěžování. Kauza se týká doby, kdy ještě jako kardinál Joseph Ratzinger stál v čele mnichovského arcibiskupství.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Téměř dvouhodinovou mši sloužil kardinál Dominik Duka

Téměř dvouhodinovou mši sloužil kardinál Dominik Duka | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Bývalý papež v úterý zveřejnil dopis, v němž požádal o odpuštění. Duka ve svém textu zveřejněném v německém deníku Die Tagespost protestuje proti Ratzingerovu obvinění a mnichovského arcibiskupa i předsedu německé biskupské konference povolává k zodpovědnosti za očernění a pošpinění pověsti papeže Benedikta XVI.

Za sexuální delikty je zodpovědná celá církev, ne jednotlivci, uznali francouzští biskupové

Číst článek

Dukovo vystoupení kritizuje tuzemský spolek Někdo Ti uvěří, který již dříve uvedl, že Duka a jeho spolupracovníci problém zneužívání v prostředí církve dlouhodobě zlehčují a vůči jeho obětem uplatňují konfrontační přístup.

„V katolické církvi jsem měl velkou zodpovědnost. O to větší je můj zármutek kvůli zneužívání a chybám, ke kterým došlo na těchto místech během mého mandátu,“ uvedl čtyřiadevadesátiletý emeritní papež v dopise, který v úterý zveřejnil Vatikán. Zmínil přitom svá setkání s oběťmi sexuálního zneužívání v době, kdy zastával úřad papeže. „Stejně jako při těchto setkáních mohu znovu jedině vyjádřit před oběťmi sexuálního zneužívání své hluboké zahanbení, velkou bolest a upřímnou prosbu o odpuštění,“ napsal.

Německá katolická církev před časem pověřila tamní právní firmu, aby prověřila, jak se v mnichovské arcidiecézi v letech 1945 až 2019 postupovalo v případech obvinění ze sexuálního zneužívání. Ratzinger stál v čele arcidiecéze v letech 1977 až 1982.

Obviněn z pochybení

Zpráva byla zveřejněna v lednu. Autoři v ní uvádějí, že Ratzinger v době svého působení ve funkci řešil čtyři případy zneužívání, a obviňují ho z pochybení, protože neomezil službu kněží ani poté, co byli odsouzeni za trestné činy. Zpráva rovněž nachází pochybení u jeho předchůdce a nástupce a odhaduje, že za několik desetiletí zažilo zneužívání nejméně 497 obětí a dopustilo se ho nejméně 235 podezřelých.

Vatikán spolu s dopisem Benedikta XVI. zveřejnil odpověď právníků bývalého papeže. Uvádějí, že v žádném z případů, které zpráva analyzuje, Joseph Ratzinger nevěděl o sexuálním zneužívání, kterého se kněží dopustili nebo z něhož byli podezřelí. Zároveň zkritizovali autory zprávy, že špatně interpretovali informace, které jim dříve poskytli.

Představitelé francouzské katolické církve sexuálně zneužili 216 000 dětí. Podle komise většinou chlapce

Číst článek

Duka o obviněních směrem k Ratzingerovi píše jako o „mnichovské zradě podruhé“ a uvádí, že tehdejší arcibiskup mnichovský Joseph Ratzinger neměl žádnou jurisdikci a žádné možnosti tuto kauzu jakkoli řešit, neboť kněz obviněný ze zneužívání byl knězem diecéze Essen. „A proto protestuji a opravdu si dovoluji mnichovského arcibiskupa, jeho kurii, ale i předsedu německé biskupské konference povolat k zodpovědnosti za očernění a pošpinění pověsti papeže Benedikta XVI.,“ napsal Duka.

Na Dukovo vyjádření reagoval spolek Někdo Ti uvěří, který sdružuje oběti zneužívání a nabízí jim pomoc. „Pane arcibiskupe Duko, Vaše rétorika je necitlivá, podezřívavá a nemilosrdná. Nestavíte mosty, ale boříte snahy o uzdravení. (...) Pokud se má církev proměnit v bezpečné místo pro všechny, nelze přirovnávat snahu o vyšetření jednotlivých případů k mnichovské dohodě,“ uvedl spolek v tiskové zprávě.

Ve čtvrtek se za Duku postavil bývalý český prezident Václav Klaus a vyjádřil mu v dopise dík za „mimořádně přesvědčivé vystoupení na obranu papeže Benedikta XVI., který je už po několikáté předmětem útoku progresivistických sil a seskupení“.

Ratzinger se stal kardinálem v roce 1977. Od roku 1981 vedl vlivnou vatikánskou Kongregaci pro nauku víry. Od roku 2005 stál v čele katolické církve jako papež Benedikt XVI. Roku 2013 na svůj post rezignoval, což byl bezprecedentní krok v historii katolické církve.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme