‚Když spíte v tramvaji, začnou vám otékat nohy.‘ Armáda spásy ošetřuje stovky lidí bez domova

Někteří u praktického lékaře nebyli roky, jiní nemají svého doktora, a někdy ani zdravotní pojištění. Pro lidi bez střechy nad hlavou fungují v Praze a v Ostravě ordinace Armády spásy. Ta pražská je otevřená už jeden rok. O tom, že se tam můžou nechat ošetřit, se lidi bez domova dozvídají nejčastěji přes sociální pracovníky nebo terénní služby.

Reportáž Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V čekárně sedí čtyři lidé, je tady typický pach dezinfekce a taky ruch. Na ošetření čeká David. K doktorce přišel s batohem a několika igelitovými taškami.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž

„Jak jsem na ulici, tak mám prostě nějaký problém s nohama. Já jsem vlastně furt na nohách. Jsem takový pracující bezďák,“ říká.

David si přes den přivydělává, na nájem ale nemá. Teď spí v noclehárně, pamatuje i přespávání venku na ulici.

„Spíte třeba v tramvajích. A teď vaše nohy nejsou v horizontální poloze, tak vám začnou otékat. A pak už se s tím dějí další věci. A já to musím nějak zastavit,“ vysvětluje.

Ošetřování ran, v zimě i chřipka nebo omrzliny, o to se nejčastěji v pražské ordinaci Armády spásy starají. Za rok zaregistrovali 960 pacientů.

V bytové nouzi se nachází nejméně 270 tisíc lidí, uvádí průzkum. Vláda připravuje zákon o podpoře v bydlení

Číst článek

„Od té doby, co jsme otevřeli ordinaci, je velký zájem o ošetření ze strany pacientů,“ říká lékařka Andrea Pekárková.

„Vypadá to tady jako v každé jiné ordinaci… S tím rozdílem, že tady naproti máme ještě sprchy, když je potřeba,“ ukazuje. Lékařce pomáhá řeholní sestra Thea, která dřív pracovala jako zdravotní sestra v nemocnici.

„Je to úplně jiná práce, než na jakou jsem byla zvyklá v nemocnici, ale jsem tady moc ráda a sloužím člověku,“ popisuje Thea.

Přijít sem může kdokoliv. Nejčastěji to jsou lidi bez domova nebo ti, co utekli před válkou z Ukrajiny. O podobné služby je podle sestry i lékařky zájem. Armáda spásy ale těžko shání do svých ordinací zdravotníky, problémové je pro ni i financování provozu ordinací.

Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme