Podívejte se na historické i nejmodernější letouny. Do Pardubic dorazily na Aviatickou pouť

28. ročník Aviatické pouti návštěvníkům na pardubickém letišti při letových ukázkách představil desítky historických letounů i nejmodernější vojenské stroje. Letecká show přilákala tisíce lidí, řekl Petr Kolmann z týmu pořadatelů.

Pardubice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

EXTRA-300 SR s pilotem Martiem Šonkou | Foto: Petr Bušta | Zdroj: Český rozhlas

„Máme plno, počasí vyšlo fantasticky, není tropické vedro. Doufejme, že do večera nepřijdou bouřky. Během víkendu se divákům představí více než 50 strojů,“ řekl v sobotu Kolman. Přehlídka pokračuje také v neděli.

Přes 150 historických vozů i rekonstrukce roku 1968. Pražské Bohnice hostily přehlídku Grand Veteran

Číst článek

Začátek akce patřil historii letectví. Návštěvníkům se ve vzduchu předvedl například letoun Blériot, s nímž létal první český aviatik Jan Kašpar. „Velkým diváckým zážitkem je například předvedení britských stíhacích letounů Spitfire, skupina akrobatických letadel týmu Red Bul nebo bojová ukázka z období první světové války. Před sebou máme blok letecké akrobacie a armádní blok. Co číslo, to velký zážitek,“ popsal Kolmann.

Vojenský blok nabízí třeba ukázku bezpilotního prostředku BRUS, který armáda využívala pro získání záběrů nad sklady ve Vrběticích na Zlínsku, kde vybuchovala munice. Vzlétnou i proudové stíhačky JAS-39 Gripen či vrtulníky Mi-171 a Mi-24. Letový program tradičně doplní ukázky pozemní současné a historické vojenské techniky.

Za jedno z největších lákadel přehlídky Kolmann považuje stíhací letoun z druhé světové války, australský CAC Boomerang. „Jsme jedním z prvních leteckých dnů v Evropě, kde je toto letadlo představeno,“ řekl.

Akce připomíná i 100 let české státnosti. „Měli jsme tu už blok letadel z období první republiky. Aviatická pouť si ale historii československého letectví připomíná průběžně celých 28 let,“ dodal Kolmann. Aviatickou pouť každoročně za víkend navštíví 25 až 30 tisíc lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme