Nejodpornější barva zachraňuje životy. Jaký odstín přijde nejošklivější vám? Namíchejte si ho

Oficiálně nejškaredější barvu na světě vybrala australská vláda v roce 2011. Obarvila jí cigaretové krabičky s cílem znechutit kuřáky. Od té doby fádní tmavě hnědá zachránila desítky tisíc životů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pantone 448 C, nejošklivější barva na světě | Foto: Jan Boček

Jaká je podle vás nejodpornější barva? Vyberte ji a společně se svým věkem a pohlavím ji uložte v následující aplikaci. V dalším týdnu vyhodnotíme, jaké barvy znechucují čtenáře serveru iROZHLAS.cz.

Věk:
Pohlaví:

Před sedmi lety stejný problém řešila australská vláda.

„Vítězná“ barva měla „ozdobit“ balíčky cigaret, cílem bylo snížit počty kuřáků. Výzkumná agentura GfK se tehdy na nejodpornější barvu zeptala tisícovky z nich.

Po třech měsících a sedmi studiích zvítězila Pantone 448 C. Kuřáci si ji asociovali se špínou, térem, smrtí nebo dětskou stolicí. Těsně porazila limetkově zelenou, béžovou nebo hořčičnou barvu.

I used to feature so much in all your 70s couches, curtains and wallpapers. What did I do to deserve this?

08:51 – 17. 08. 2012

23 38

Australská vláda barvu nejprve pojmenovala olivová zeleň. Název ale nevydržel dlouho: nespokojená Australská asociace olivářů upozornila, že olivy mají jiný odstín. Nový název – fádní tmavě hnědá – už nikoho neurazil.

Na obranu barvy se postavil také samotný institut Pantone. „V Pantone věříme, že všechny barvy jsou si rovny. Neexistuje nic jako nejodpornější barva,“ bránila tehdy 448 C Leatrice Eisemanová, výkonná ředitelka firmy.

Barva se podle ní naopak pozitivně spojuje s „hlubokými, bohatými půdními tóny“. Britský The Guardian si dal tu práci a našel několik kusů oblečení, obarvených fádně tmavohnědě.

448 C kuřákům nechutná

Podstatnější než spor o přezdívku je fakt, že 448 C zřejmě kuřáky skutečně odpuzuje.

Z originálních balení na základě Tobacco Plain Packaging Act po roce 2011 zmizely všechny grafické prvky, zůstala pouze jednoduchým písmem vyvedená značka cigaret. Většinu přední strany nahradila výrazná fotka s varováním o zdravotních následcích kouření a fádní tmavě hnědé pozadí.

Australská studie z roku 2016 odhalila, že mezi prosincem 2012 a zářím 2015 se počet pravidelných kuřáků snížil o dva procentní body. Čtvrtinu, přesně 0,55 procentního bodu – v absolutním čísle přes sto tisíc kuřáků – podle výzkumníků odradil nový design krabiček.

Jiná studie tvrdí, že nezůstává u vizuálního vjemu – cigarety, zabalené v 448 C, podle kuřáků také hůř chutnají.

V dalších letech se fádní tmavě hnědé krabičky rozšířily do dalších zemí – Irska, Norska, Maďarska, Spojeného království, Nového Zélandu, Francie nebo nejnověji Izraele. Řada dalších států podobné zákony připravuje – zvlášť poté, co loni Austrálie v právním sporu svůj přístup dokázala obhájit.

Česko je ohledně designu krabiček někde v půli cesty: od roku 2016 sice na základě evropské směrnice krabičku ze dvou třetin pokrývá varování, pod ním se ale rýsuje nezměněná značka cigaret včetně bohaté grafiky. A hlavně – úplně chybí 448 C.

Evropská komise odhaduje, že podobná výzdoba krabiček odradí dvě procenta kuřáků. Česko si zatím studii o efektu naturalistických fotek nezpracovalo.

V Česku má v současnosti na počty kuřáků zřejmě největší vliv protikuřácký zákon. Od doby, kdy se v restauracích nekouří, podle zdravotnických statistik podstatně ubylo infarktů, případů ischemické choroby srdeční, astmatu nebo anginy pectoris; u všech uvedených nemocí nejméně o desetinu.

Jan Boček, Michal Zlatkovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme