Židovská obec v Basileji řeší odliv členů. Chce vybudovat území bez náboženských pravidel

Švýcarská Basilej by mohla mít novou zvláštnost. Areál, který bude částečně obehnaný plotem a uvnitř budou pravidla uzpůsobená pohodlí židovských obyvatel. Tamní židovská obec chce vytvořením takzvaného eruvu zastavit odliv svých členů.

Basilej Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Židé | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Židovství má v Basileji hlubokou historii. V minulosti s ním ale bylo spjato mnohem víc lidí, než teď. Naší povinností je, abychom v nich znovu probudili zájem o tuto obec,“ uvedl pro švýcarský rozhlas basilejský rabín Moše Bauman.

Přehrát

00:00 / 00:00

Představitelé židovské obce ve švýcarské Basileji chtějí zřídit eruv. Více si poslechněte v reportáži Václava Jabůrka.

Z města jen za posledních 50 let odešla skoro polovina Židů - nejčastěji se teď stěhují do Curychu, který s Basilejí dělí dlouholetá rivalita.

Podle rabína Baumana může odliv zastavit takzvaný eruv, tedy místo, kde budou o svátcích povolené i věci, jež judaismus na veřejném prostranství zakazuje.

Židé o šabatu nesmějí například vycházet na ulici nebo přenášet věci - a výklad takových pravidel platí i pro kočárky nebo invalidní vozíky.

Židé oslavili nejveselejší svátek roku Purim. Patří k němu pestré obleky, tanec a hektolitry alkoholu

Číst článek

Ulice v ohrazeném eruvu jsou ale považovány za soukromé místo, kde je takové jednání povoleno. Podle časopisu Jüdisches Europa už podobné areály usnadňují život komunitám v Londýně, Vídni nebo New Yorku.

S tím, aby se k těmto městům přidala Basilej, souhlasí správa tamního kantonu. Švýcarskému rozhlasu to potvrdil Lukas Ott ze stavebního odboru: „Samozřejmě, že je to v prvé řadě věc židovské obce. Ale myslím si, že je důležité, aby se stát k takovému projektu postavil konstruktivně.“

Podle deníku BZ Basel bude ohraničení chystaného eruvu spíš symbolické. Areál má zahrnovat všechny čtvrtě na levém břehu Rýna, a ohrazení proto nesmí příliš omezovat život ostatních obyvatel.

Mladí Izraelci mění Jeruzalém za Tel Aviv. Vadí jim ultraortodoxní židé a konflikty s Araby

Číst článek

Zatímco ze strany švýcarských úřadů má projekt zelenou, kritika na něj přichází od samotných Židů.

Švýcarskému SRF řekl svůj názor například Yves Kugelmann, šéfredaktor židovského týdeníku Tachles: „Nikdo to nepotřebuje. Jestli obci opravdu jde o to, aby odliv svých členů zastavila, tak by se měla soustředit na úplně jiné problémy.“

Podle něj je jedním z takových témat třeba otázka smíšených sňatků. Mnoho Židů totiž po svatbě s partnerem jiného vyznání ztratí podporu basilejské obce.

A ta se o změnu svého postoje ani nepokouší. Jejím cílem je teď stavba nového židovského gymnázia a rovněž hledání peněz na vytvoření eruvu. V přepočtu asi dvou milionů korun.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme