‚Čekal jsem, že budu víc zmordovaný.‘ 85letý Jiří Pejpal zaběhl český maratonský rekord ve své kategorii

Jiří Pejpal se dlouhé měsíce pečlivě připravoval na neděli. Na podzim se totiž rozhodl, že zaběhne Volkswagen Maraton Praha, přestože mezitím oslavil 85. narozeniny. Byl tak nejstarším běžcem závodu. Jeho cílem bylo vytvořit rekord ve své věkové kategorii, ale především ukázat, že běhat se dá za jistých okolností v každém věku.

Video Praha (Aktualizováno: 19:45 5. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Tady mám osobák 3:13:45 z italské Ferrari, to mi bylo 59 let,“ říká Radiožurnálu běžec Jiří Pejpal. Ten je již léta vdovcem a žije sám v pražském bytě ve Vršovicích a sám si vede domácnost. Běhá několikrát do týdne a o víkendech vyráží na závody.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž o Jiřího přípravě na běh

„Jsem na doraz, berou mě křeče do lýtek,“ říkal Jiří, zatímco od pořadatelů půlmaratonu v Plzni v pozadí zní, že je nejstarším běžcem a z celkových 21 kilometrů mu zbývá pouhých pět.

Půlmaraton byl součástí pečlivé přípravy a Jiří Pejpal tam jel sám vlakem, jelikož vrstevníky se stejným zájmem nemá. Takže i pro maratonské číslo na holešovické Výstaviště dojel osamocen.

„Má startovat 10 400 běžců a já budu uzavírat startovní pole,“ popisuje. Jiří začal běhat v 50 letech, kdy se cítil zdravotně špatně. Od té doby naběhal skoro čtyřicet tisíc kilometrů a v neděli přidal dalších 42.

Nedělní běh

Pořadatelé pražského maratonu přidělili Jiřímu číslo 6784. Poznat ho však šlo i podle trička, kde byl vzadu nápis ‚Metuzalem 1934‘.

Jiří Pejpal při běžeckém tréninku kolem Botiče v únoru 2019. | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

„Myslím, že ještě nějaký maraton bude. Protože jsem čekal, že budu více zmordovaný. Čekám, že se z toho brzy dostanu a dám se do tréninku. Mám jako výzvu Zátopkův týden v červnu, a pak si mohu vybrat maraton nebo půlmaraton ve Stromovce,“ říká Jiří těsně po doběhnutí více než 40kilometrové trati.

Podle reportéra Radiožurnálu poté vytvořil český rekord v kategorii nad 85 let. Přesný čas ještě není znám, ale měl by se pohybovat kolem šesti hodin a 42 minut. Poctivé trénování se podle jeho slov v neděli zúročilo.

Poslechněte si celou reportáž Ľubomíra Smatany. S běžcem Jiřím Pejpalem si tyká, protože se oba už dlouho znají, dokonce spolu i závodili. 

Ľubomír Smatana, pla Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme