‚Za všechny, kteří to nevzdali.‘ Na Běh pro Paměť národa lákají Hradilek, Samková i Šídlo

Zaběhat si a zároveň přispět na dobrou věc, taková je myšlenka Běhu pro Paměť národa. Třetí ročník se koná začátkem června v pěti městech. Na trať ale mohou sportovci nově vyběhnout kdekoli. Charitativní závod podporují i některé známé osobnosti, například olympionici Vavřinec Hradilek a Eva Samková nebo komentátor Jindřich Šídlo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Běh pro Paměť národa lákají Vavřinec Hradilek, Eva Samková i Jindřich Šídlo | Zdroj: Post Bellum

Sportovci na tratě Běhu pro Paměť národa vyběhnou v sobotu 9. června a akce se poprvé koná na více místech. Kromě Prahy si lidé zaběhají také v Plzni, Olomouci, Hradci Králové a Třebíči.

Běh pro Paměť národa

Dokumentaristé z Post Bellum zaznamenávají už patnáct let příběhy těch, kteří byli stateční a postavili se totalitě. A právě na další natáčení a rozšiřování portálu Paměť národa půjde výtěžek z charitativního běhu.

Závodníci si mohou vybrat z několika možných tras. Čas na pětikilometrové a desetikilometrové trati jim zmeří profesionální časomíra.

„Připravena je i kilometrová trasa pro ty, kteří neběhají nebo s sebou mají třeba kočárek či babičku s dědou. A připraveny jsou i speciální dětské trasy,“ doplňuje Jana Holcová z Post Bellum.

Nově pak mohou fanoušci Paměti národa vyrazit na trať kdekoli. „Mohou se k nám připojit i fanoušci, kteří žijí v cizině nebo ti, co to mají do zapojených měst moc daleko. Asi je to dobrá možnost i pro běžce – samotáře, kteří nevyhledávají větší akce. Mohou se normálně přes web zaregistrovat, dostanou od nás e-mailem startovní číslo a vyběhnout mohou ve stejný čas jako my opravdu odkudkoli,“ popisuje produkční ze společnosti Post Bellum Jakub Pánek. 

A k Běhu pro Paměť národa se i letos přidávají jeho patroni. Mezi nimi je mimo jiné novinář a komentátor Jindřich Šídlo, olympionici Vavřinec Hradilek a Eva Samková, sestry Geislerovy, herečky Lenka Krobotová a Petra Nesvačilová.

Všichni účastníci zaplatí startovné, a přispějí tak na další rozšiřování Paměti národa. Mohou tak symbolicky běžet za ty, kteří to nevzdali.

Nezabíjejte tatínka, prosil chlapec, než ho gestapo v Českém Malíně upálilo. S ním dalších 400 lidí

Číst článek

Například za válečné veterány, Miladu Horákovou nebo strýce, který byl nespravedlivě odsouzen komunistickou mocí a strávil roky v Jáchymově.

Při registraci na webu běhu mohou sportovci zvolit výši startovného, tedy i výši svého příspěvku, a to od 400 do 1200 korun.

„Je dobré si připomenout, že mezi námi žili a pořád žijí lidé, kteří se chovali statečně a nedemokratickým režimům vzdorovali. Že za svobodu a demokracii někteří položili životy. Jejich odkazu si vážíme,“ říká zakladatel a ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa.

Loni se na start postavilo více než 1160 běžců a vybralo se 364 600 korun.

Účastníci Běhu pro Paměť národa (archivní foto) | Zdroj: Post Bellum

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme