Charitativní Běh pro Paměť národa vynesl skoro 900 tisíc korun na dokumentaci vzpomínek pamětníků

Čtvrtý ročník charitativního Běhu pro Paměť národa přinesl 872 tisíc korun, zúčastnilo se ho přes 2700 lidí. Peníze pomohou zdokumentovat osudy bojovníků za svobodu. V neděli to oznámila Jana Holcová z obecně prospěšné společnosti Post Bellum. Ta stála v roce 2008 spolu s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů u zrodu Paměti národa, která je sbírkou vzpomínek pamětníků – nahrávek, textů i snímků.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běh pro Paměť národa

Běh pro Paměť národa | Zdroj: Paměť národa / Post Bellum

„Za ‚všechny, kteří to nevzdali‘ startovalo letos přes 2700 lidí na deseti a více místech. Běžci věnovali na další rozšiřování sbírky Paměť národa téměř 872 tisíc,“ sdělila Holcová. Loňská akce vynesla na startovném 650 tisíc korun.

Letošní ročník měl dva termíny. Minulou sobotu se běželo v Ostravě, Olomouci, Českých Budějovicích a Ústí nad Labem a tuto sobotu v Praze, Brně, Plzni, Hradci Králové, Třebíči a Uherském Hradišti. 

‚Za všechny, kteří to nevzdali.‘ Na Běh pro Paměť národa lákají Hradilek, Samková i Šídlo

Číst článek

Lidé, kteří to mají na oficiální trasy Běhu pro Paměť národa daleko nebo raději běhají sami, se mohli k akci připojit na dálku. Kategorii kdekoli vymysleli organizátoři loni. Letos se takto připojilo 136 lidí, kteří tím přispěli 51 tisíc korun.

„K oficiálním místům se tak lidé připojili například v Sedlčanech, v Domažlicích, v Šumperku, ale i na Sicílii, ve Švýcarsku, v Číně, v Rakousku nebo v Belgii,“ uvedla Holcová.

Patrony letošního Běhu pro Paměť národa byli stejně jako před rokem novinář Jindřich Šídlo, olympionici Vavřinec Hradilek a Eva Samková, sestry Aňa, Ester a Lela Geislerovy a herečky Lenka Krobotová a Petra Nesvačilová.

V databázi Paměti národa je již uloženo přes 9000 pamětníků. Jsou mezi nimi vyprávění válečných veteránů, odbojářů, přeživších holokaustu, politických vězňů, disidentů, ale i třeba spolupracovníků StB nebo členů KSČ.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme