Na vině je Měsíc. V Benátkách začal akrobatickým vystoupením o přistání na Měsíci tradiční karneval

Světelnou projekcí a akrobatickými čísly na gondolách začal v sobotu večer v italských Benátkách tradiční karneval, jehož úvodní akci nazvali organizátoři Blame the Moon (Na vině je Měsíc) s odkazem na letošní 50. výročí přistání člověka na Měsíci. Festivalové veselí plné rejů masek a improvizovaných divadelních představení potrvá v romantickém městě na laguně do 5. března.

Obrazem Benátky Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akrobatická vystoupení na loďkách plujících po jednom z benátských kanálů provázela hudba a světelná show připomínající Měsíc či půlměsíc. Zahajovací oslava na vodě, kterou benátský karneval začíná tradičně každý rok, má pokračovat v neděli.

Návštěva Benátek vyjde turistům dráž. Město zavádí poplatek tři eura

Číst článek

Hlavní část programu odstartuje příští víkend na náměstí svatého Marka, kde se v neděli uskuteční tradiční Let anděla. Při něm se z 99 metrů vysoké zvonice Campanila snáší dolů dívka v kostýmu. Letos se čeká Dvojitý let anděla, respektive let dvou andělů, informovala místní média.

Karneval ve městě, které se rozkládá na více než stovce ostrovů a ostrůvků spojených asi 400 mosty, provází řada improvizovaných divadelních představení, která se konají v tamních divadlech i v ulicích.

Benátský karneval vznikl zřejmě jako oslava vítězství Benátské republiky nad sousední Aquileiou v roce 1162. Oslavy Benátčanů na náměstí svatého Marka se každoročně rozrůstaly, až se staly světově známou tradicí. Koncem 18. století byl karneval z popudu Vatikánu zvláštním výnosem proti pokleslým mravům zrušen; zprvu nevinné hry se závody lodí se totiž mnohdy zvrhávaly ve frivolní orgie. Obnoven byl až v roce 1979.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme