‚Benátky v ohrožení nejsou.‘ Významné město se na seznam rizikových památek UNESCO nezapíše

Benátky nakonec na seznamu ohrožených památek světového dědictví nebudou. Podle agentury Reuters o tom ve čtvrtek na jednání v Rijádu rozhodla komise Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu UNESCO. Benátky původně doporučila zařadit na seznam kvůli počtu turistů, dopadům změn klimatu na město i nedostatečné strategii pro jeho rozvoj. V případě zařazení Benátek na seznam by jejich úřady musely vypracovat plán s řešeními problémů.

Benátky/Rijád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před dvěma lety se terčem kritiky agentury OSN staly zejména velké výletní lodě, které připlouvaly až do města

Před dvěma lety se terčem kritiky agentury OSN staly zejména velké výletní lodě, které připlouvaly až do města | Foto: Manuel Silvestri | Zdroj: Reuters

Italský ministr kultury Gennaro Sangiuliano čtvrteční rozhodnutí komise přivítal. „Benátky tedy v ohrožení nejsou,“ uvedl.

Hrozba změny klimatu i turismu. UNESCO podruhé doporučilo zařadit Benátky mezi ohrožené památky

Číst článek

V červenci, kdy UNESCO doporučilo přidat Benátky na seznam ohrožených míst, hovořila tato organizace o problémech s nadměrným turismem i potížích plynoucích z klimatických změn, které ještě zhoršují pravidelné záplavy ve městě.

Za výsledek klimatických změn označil v roce 2019 záplavy v Benátkách i starosta Luigi Brugnaro. V následujícím roce město uvedlo do provozu protipovodňový systém MOSE, který dokázal Benátky před přívalem vody ochránit.

UNESCO podle italského ministra kultury nakonec pozitivně zhodnotilo snahy úřadů ve městě, včetně protipovodňového systému MOSE.

Jako pozitivní podle něj organizace vnímá také rozhodnutí zavést poplatek pro jednodenní návštěvníky v Benátkách. Poplatek má být otestován během 30 dní v příštím roce, zejména o jarních prázdninách a letních víkendech, kdy počty turistů bývají nejvyšší.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme