Berlínský dopravní podnik chce upozornit na rozdíly v platech. Ženy dostanou slevu 21 procent

O 21 procent levnější celodenní jízdné pro ženy než pro muže nabídne v pondělí berlínský dopravní podnik. Chce tak upozornit na rozdíl v platech mezi muži a ženami, který v Německu v průměru čítá právě 21 procent. Dopravní podnik německé metropole, který provozuje metro, autobusy i tramvaje, o nezvyklé akci informoval na svém webu.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0,©

„Už 70 let požaduje naše ústava zrovnoprávnění mužů a žen. Ale ženy v Německu stále ještě v průměru vydělávají méně než muži,“ upozorňuje dopravní podnik, podle něhož by průměrná Němka musela pracovat 442 dnů, aby vydělala tolik co průměrný Němec za 365 dní. Rozdíl tedy čítá 77 dní. A právě 18. březen, kdy se akce uskuteční, je 77. dnem letošního roku.

BBC i po roce řeší skandál kolem platové nerovnosti, stovky žen dostaly za svoji práci přidáno

Číst článek

Zatímco muži během něj za celodenní jízdenku zaplatí tradičních sedm eur (180 korun), ženy takový lístek vyjde jen na 5,5 eura (141 korun).

Berlínský dopravní podnik věří, že se jeho krokem nebudou muži cítit diskriminováni. „Pokud by se tak stalo, omlouváme se za to. Na druhé straně: Kdo se omlouvá ženám, které vydělávají v průměru o 21 procent méně?“ ptá se na svém webu a dodává, že sleva platí i pro transgender ženy.

Zhruba dvě třetiny rozdílu v platech mezi muži a ženami jsou podle německých úřadů způsobeny tím, že ženy častěji pracují na částečný úvazek a také v sektorech hospodářství s nižšími platy. Když se to vezme v úvahu, ukáže se, že ženy za stejnou práci dostávají o šest až sedm procent méně než muži.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme