Z Lince do Českých Budějovic. Už po třicáté přivezou skauti do Česka Betlémské světlo

Skauti z celé republiky už po třicáté přivezou v sobotu večer okolo 20.00 Betlémské světlo. Předávání světla nebude letos tradičně ve Vídni, ale v Linci. Skauti ho odtud odvezou vlakem do Českých Budějovic. Od neděle pak plamínek poputuje i do dalších měst.

Tento článek je více než rok starý.

Linec/České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„V neděli probíhá rozvoz po vlakových trasách, ten koordinují skauti z Brna, a odtud se světlo rozšíří po celém Česku. Jsou to různá místa, nejčastěji kostely, obecní úřady, knihovny, skautské klubovny a podobně. Všechna ta místa posluchači najdou na webu Betlémskésvětlo.cz v sekci místní akce,“ popsala Radiožurnálu mluvčí skautů Barbora Trojak.

Betlémské světlo je na Pražském hradě. Přijďte si pro symbol Vánoc, zvou skauti

Číst článek

Betlémské světlo bude na vybraných místech až do Štědrého dne. Betlémské světlo je už tradičním symbolem Vánoc, který symbolizuje klid, mír a přátelství. Plamínek se dostal poprvé do tehdejšího Československa v roce 1989.

Díky archivu Českého rozhlasu si teď můžete přečíst, jak to v roce 1989 v Českých Budějovicích vypadalo, když bylo poprvé Betlémské světlo přivezeno do Československa.

Mírové, nebo chcete-li Betlémské světlo se dnes rozzářilo v Českých Budějovicích. Přivezli ho tam zástupci obyvatel Horního Rakouska, informoval tehdejší hlasatel Československého rozhlasu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž z roku 1989, kdy do Českých Budějovic poprvé skauti přivezli Betlémské světlo

„Už před čtrnáctou hodinou se zaplnilo historické Žižkovo náměstí v Českých Budějovicích více než pěti tisíci občany, aby přivítali třináctiletou dívku z Rakouska Sabinu Heinzelovou v doprovodu představitelů zemské vlády a církví Horního Rakouska, která přivezla mírové světlo z Lince do jižních Čech.

Plamínek Betlémského světla, symbol přátelství a přání pokoje lidem dobré vůle dotváří v Rakousku už pátým rokem atmosféru vánočních svátků a dnes odpoledne poprvé v Československu převzal mírové světlo od Sabiny Heintzelové třináctiletý Martin Smolek z Českých Budějovic a nabídl je přítomným českobudějovickým obyvatelům, aby si je odnesli do svých domovů. Další pouť mírového, Betlémského světla vedla z českobudějovického Žižkova náměstí do všech jihočeských kostelů,“ informoval z místa reportér Jiří Jíša.

Tereza Chlubná, Andrea Kubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme