Koupí bílé pastelky můžete pomoci nevidomým, výtěžek sbírky půjde třeba na výcvik vodících psů

Koupí bílé pastelky mohou ve středu lidé v Česku přispět na pomoc nevidomým a slabozrakým. Celonárodní veřejná sbírka se koná po dvacáté a dobrovolníci v bílých tričkách při ní budou v ulicích měst nabízet za 30 korun bílou pastelku, která symbolizuje bílou hůl a život zrakově postižených. V 15.00 akce vyvrcholí koncertem na Václavském náměstí v Praze.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dobrovolníci během sbírky prodávají bílé pastelky.

Dobrovolníci během sbírky prodávají bílé pastelky. | Foto: Martin Stolař | Zdroj: MAFRA/Profimedia

Loni sbírka vynesla 2,9 milionu korun, což bylo podle pořadatelů nejvíce od roku 2009. Výtěžek putoval na výcvik vodicích psů, odstraňování bariér, rekvalifikace či služby a nácvik dovedností u lidí, kteří oslepli v dospělosti.

Rozsviťte to s námi! Začíná týden Světlušky na podporu lidí se zrakovým postižením

Číst článek

Sbírku pořádá Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých (SONS) spolu s Tyfloservisem a krajskými TyfloCentry. SONS podle jejího viceprezidenta Rudolfa Volejníka poskytuje nevidomým služby, které jinde nenajdou a které je vrací do běžného života. „Plnění tohoto cíle si bez účasti veřejnosti nedovedeme představit, proto pořádáme sbírku,“ uvedl.

SONS poskytuje svým členům a klientům například právní poradenství, vydává časopisy ve zvětšeném písmu, Braillově písmu či zvukové podobě, provozuje knihovnu elektronických knih a časopisů a ve spolupráci s úřady a dopravními podniky se zasazuje o odstraňování bariér, které nevidomým při pohybu v ulicích znepříjemňují život.

Neznalá veřejnost

Většinová společnost nemá přesnou představu o tom, jak se žije nevidomým. Podle průzkumu, který si nechala provést společnost OrCam Technologies, téměř dvě třetiny Čechů neměly osobní vztah k zrakově postiženému a třetina ani nedokáže posoudit, jestli je veřejný prostor pro nevidomé dobře přístupný.

Více než 70 procent lidí ale souhlasilo s tím, aby zrakově handicapovaní měli k dispozici elektronická asistenční zařízení, která by byla hrazena z veřejných peněz. Pouhý nárok na bílé hole a podobné základní vybavení podpořila jen menšina dotázaných, konkrétně 13 procent.

Na fotbal

Pro nevidomé připravuje řadu akcí i Nadační fond Světluška ve spolupráci s Radiožurnálem. Naposledy měli nevidomí a slabozrací v rámci projektu Nevidomý fanoušek šanci zajít na utkání fotbalové reprezentace s Anglií. K pátečnímu fotbalovému zápasu pak dostali speciální komentář, který klade například větší důraz na popis dění. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme