Bill Gates odchází z představenstva své firmy Microsoft. Chce se více věnovat filantropii

Americký miliardář a spoluzakladatel softwarového gigantu Microsoft Bill Gates opustil místo v představenstvu své firmy. Chce se prý více věnovat filantropii. Informovala o tom v pátek mimo jiné britská BBC.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bill Gates během panelové diskuze ve Washingtonu na snímku z dubna 2018.

Bill Gates během panelové diskuze ve Washingtonu na snímku z dubna 2018. | Foto: Yuri Gripas | Zdroj: Reuters

Čtyřiašedesátiletý Bill Gates, spoluzakladatel softwarového gigantu Microsoft, postupem let své aktivity ve firmě utlumoval, aby svoji pozornost zaměřil právě na filantropii.

Majetek 500 nejbohatších lidí světa vzrostl za rok o čtvrtinu, nejvíc si polepšili Zuckerberg a Gates

Číst článek

Z firmy se začal stahovat v roce 2000. O šest let později oznámil, že do roku 2008 se vzdá svých rolí v řízení Microsoftu a zaměří se na charitu. Slib Gates dodržel a na plný úvazek se začal věnovat nadaci, kterou založil se svou manželkou Melindou. V roce 2014 pak odešel z funkce předsedy správní rady a snižoval dál i svůj vlastnický podíl.

Dnes tedy Gatese místo technických vychytávek více zaměstnávají nejrůznější neduhy lidstva, jako jsou změny klimatu, a účinný boj s nimi.

Se jměním ve výši 96,5 miliardy dolarů je Gates v současnosti na druhém místě žebříčku nejmovitějších lidí na světě podle časopisu Forbes. Prvním je zakladatel a šéf společnosti Amazon Jeff Bezos.

Nejsou to však jen značné finance, které Gates využívá ke zlepšení „věcí pozemských“. Zasazuje se i organizačními dovednostmi a především styky - není pro něj problém zatelefonovat kterémukoli politikovi či nositeli Nobelovy ceny. Za léta se vypracoval v celebritu prvního řádu.

Začalo to piškvorkami

Jeho cesta na výsluní začala ve 13 letech, kdy Gates sestavil svůj první program, a to pro hru piškvorky. Později si již vydělával programováním na střední škole a v sedmnácti prodal první softwarový program.

V roce 1973 začal studovat na Harvardu, ale kvůli počítačům se studiu příliš nevěnoval a prestižní ústav brzy opustil. V roce 1974 vymysleli se spolužákem Paulem Allenem programovací jazyk BASIC a v dubnu 1975 založili v Albuquerque firmičku.

Ze začátku měla pouhých 15 zaměstnanců, dnes Microsoft zaměstnává přes 140 tisíc lidí a je největším výrobcem softwaru na světě. Počátky podniku jsou spjaty s počítači firmy IBM, pro které Microsoft v roce 1981 vytvořil operační systém MS-DOS. Velký úspěch ale přinesl operační systém Windows, pro který Microsoft postupně nabídl „spřátelené“ programy jako textové a tabulkové editory, webové prohlížeče nebo mediální přehrávače.

Spojitost s Českem

Rodák ze Seattlu (28. října 1955) je nadšeným laickým historikem a vědcem. Nemá problém létat turistickou třídou, často se také stravuje u McDonalda. Zalíbení našel Gates ve starých filmech s Gary Grantem nebo v hudbě Franka Sinatry.

Nositel Řádu britského impéria v březnu 2002 získal také Čestnou medaili Tomáše Garrigua Masaryka, kterou uděluje Masarykovo demokratického hnutí, u jehož vzniku stáli v roce 1989 Václav Havel s Alexandrem Dubčekem.

Počítačový král Gates na svých cestách po světě zavítal i do Česka, a to celkem čtyřikrát - v letech 1994, 2001, 2004 a 2005. Při poslední návštěvě kromě setkání s prezidentem Václavem Klausem mimo jiné představil projekt EuroScience na podporu výzkumu a vývoje.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme