Deset milionů korun za boty. V Torontu se vydražily legendární tenisky Nike s vaflovou podrážkou

Nejdražšími vydraženými teniskami se staly boty značky Nike. Model zvaný Moon shoe se prodal v přepočtu za 10 milionů korun. Dražené boty vznikly původně pro atlety, nikdo je ale nikdy neobul. V roce 1972 se vyrobilo dvanáct takových párů.

Toronto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moon shoe od Nike | Foto: Courtesy Sotheby's | Zdroj: Reuters

Vydražené tenisky jsou unikátní hlavně díky své podrážce. Hranaté hroty na ní spoluzakladatel značky Nike Bill Bowerman vytvořil pomocí vaflovače.

Boty a podmínky pro trénink mění časy maratonů. Padne letos rekord toho pražského?

Číst článek

Pro boty se pak mimo označení vaflové začal používat i termín Moon shoe, který odkazoval na nezaměnitelné otisky boty na povrchu Měsíce. Boty v dražbě získal kanadský podnikatel Miles Nadal, který minulý týden koupil i 99 dalších tenisek.

„Myslím, že sbírka je vlastně takovým průřezem pop kulturou,“ vysvětlil Nadal televizi CNBC. Kanadský sběratel teď plánuje stovku zajímavých tenisek vystavit ve svém auto muzeu v Torontu.

Prodej s názvem „Stadium Goods: The Ultimate Sneaker Collection“ byl součástí online aukce v Sotheby's. Počáteční cena pro Moon soe byla 80 000 dolarů (asi 1 832 000 Kč). 

Dosavadní rekord držely od roku 2017 boty od firmy Converse, které podepsal Michael Jordan ve finále basketbalového zápasu na olympiádě v roce 1984, uvedla aukční síň v prohlášení.

Marie Jakšičová, dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme