Brazílie žádá o obnovu Amazonské nadace. Má pomoci Lulovi zastavit odlesňování pralesa

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva slíbil na klimatickém summitu v Egyptě „nulové odlesňování“ Amazonie. „Svět přišel o Brazílii, teď je ale zpět,“ řekl v projevu. Německý server Deutsche Welle se ale ptá, zda se mu to může opravdu podařit. Kromě něj na summitu vystoupila i jeho budoucí ministryně životního prostředí Marina Silvová se žádostí o obnovu Amazonské nadace.

Tento článek je více než rok starý.

Šarm aš-Šajch (Egypt) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Archivní snímek z oblasti brazilského města Novo Progresso z roku 2013.

Požár Amazonského pralesa v Brazílii | Foto: Nacho Doce | Zdroj: Reuters

Amazonie je největším tropickým pralesem na světě. Reguluje klima a zejména vodní srážky na obou amerických kontinentech a je důležitým zdrojem vody pro celý region. Od roku 1970 ale ubylo skoro 20 procent pralesa kvůli kácení a vypalování stromů. Toto obrovské úložiště uhlíku ho začalo dokonce vypouštět víc, než kolik ho ukládá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií

Když byl Lula v letech 2003–2010 prezidentem poprvé, snížila jeho levicová vláda odlesňování v Amazonii o zhruba 67 procent. Tento úspěch se však za jeho nástupce Jaira Bolsonara v podstatě vynuloval, protože Bolsonaro umožnil odlesňování bezprecedentním tempem.

Kácení a vypalování pralesa navíc v roce 2020 způsobilo skoro desetiprocentní zvýšení emisí oxidu uhličitého. Lula slibuje, že tento trend zastaví a bude také chránit práva domorodých obyvatel Amazonie, jejichž území teď pustoší dřevaři, horníci a squateři.

Ochrana pralesů

Už před Lulovým příjezdem jednala na summitu OSN v Egyptě s nejrůznějšími partnery jeho budoucí ministryně životního prostředí Marina Silvová. Na tiskové konferenci připomněla, že Lulova Strana pracujících v minulosti chránila 80 procent zalesněných ploch na celém světě.

Řešení klimatické krize bude prioritou Brazílie, řekl Lula. Výsadní postavení bude mít boj s odlesňováním

Číst článek

Dodala, že svět si přeje, aby Brazílie v této oblasti znovu hrála vedoucí úlohu. Po schůzce s americkým zvláštním zmocněncem prezidenta pro klima Johnem Kerrym a vedoucími představiteli Světové banky zdůraznila, že „opět existuje ochota do Brazílie investovat“.

To znamená, že budou pokračovat i jednání jihoamerického sdružení volného obchodu Mercosur s Evropskou unií. Dohoda je sice obchodního rázu, ale obsahuje i důležité závazky v oblasti klimatu.

Amazonská nadace

Silvová se také pokouší o obnovu koalice, která se před časem zavázala udělat konec nezákonné těžbě dřeva v Amazonii, ale po nástupu Bolsonara do úřadu se rozpadla. Silvová požádala Spojené státy, aby se k Amazonské nadaci připojily.

Zmíněnou koalici v roce 2008 založily Německo s Norskem s cílem přispět k financování ochrany regionu a jeho biodiversity. Německé ministerstvo rozvoje začátkem listopadu potvrdilo, že Berlín chce v rámci této dohody uvolnit na ochranu amazonského pralesa finanční prostředky. Také Norsko slíbilo, že finanční pomoc Brazílii v rámci nadace obnoví, uzavírá Deutsche Welle.

Gita Zbavitelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme