Petici za nové hlasování o odchodu Velké Británie z EU za tři dny podepsalo přes 2,5 milionu lidí

Více než dva a půl milionu podpisů už se sešlo pod peticí, která požaduje zastavení procesu odchodu Británie z Evropské unie. Dokument se přitom na oficiálním portálu britského parlamentu objevil teprve ve středu. Během dne chtělo výzvu podepsat tolik lidí, že měla webová stránka technické problémy.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petice už má na internetu přes 2 miliony podpisů.

Petice už má na internetu přes 2 miliony podpisů. | Foto: Reprofoto | Zdroj: Screen.guru

„Vláda opakovaně tvrdí, že odchod z EU je ‚vůlí lidu‘. Musíme toto tvrzení zastavit, a to tím, že dokážeme, jak silnou podporu lidu má nyní setrvání v EU,“ uvádí se v textu. Petice ve svém názvu vyzývá, aby britská vláda zrušila aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy, kterou před téměř dvěma lety zahájila dvouleté období jednání o brexitu. To mělo být původně zakončené odchodem Británie z EU 29. března, tedy za osm dní.

Bývalý velvyslanec Žantovský: Posun brexitu je noční můrou už i pro legislativce europarlamentu

Číst článek

Na dotaz agentury Reuters, zda je premiérka Theresa Mayová ochotná zrušit aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy, v pátek vládní mluvčí odpověděl: „To není něco, co by byla ochotna udělat.“ Předsedkyně vlády se podle mluvčího domnívá, že zrušení brexitu by mohlo způsobit „nenávratné škody v důvěře lidu“.

Do pátečních 17.30 SEČ podepsalo petici požadující setrvání Spojeného království v EU už téměř 1,1 milionu Britů. V referendu z června 2016 jich hlasovalo pro brexit 17,4 milionu a setrvání v bloku tehdy podpořilo něco přes 16 milionů voličů.

Takzvanými e-peticemi, které překonají hranici 100 tisíc podpisů, se musejí zabývat na svém zasedání britští poslanci, avšak nikoli v hlavním zasedacím sále Dolní sněmovny.

List The Guardian v pátek upozornil, že e-petice nejsou přesným odrazem nálad ve společnosti. Například podle stránky What UK thinks (Co si Spojené království myslí), která se názoru Britů na brexit dlouhodobě a detailně věnuje, by nyní v druhém referendu o brexitu setrvání v EU podpořilo 53 procent Britů, 47 procent by jich hlasovalo proti. I když se tak počet odpůrců brexitu zvyšuje, není rozdíl mezi tábory nijak dramatický, poznamenal The Guardian.

Některé petice na parlamentním webu přilákaly více podpisů, než kolik jich má v současnosti ta brexitová. Více než čtyři miliony Britů podepsaly petici, která po brexitovém referendu z června 2016 požadovala, aby bylo vypsáno nové lidové hlasování, které by bylo platné jen v případě, že by jeden z táborů dosáhl nejméně 60 procent hlasů.

The best way to see where the "Revoke Article 50 and remain in the EU" petition is being signed is on the @Open Innovation hexmap viewer. A clear pattern, extremely concentrated in just a few places, and a very strong correlation with places that voted Remain. odileeds.org/projects/petit…

00:58 – 21. 03. 2019

209 296

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme