‚Buďme zase spolu.‘ Hodinový stroj v Brně se na týden zastaví, aby poukázal na problém osamělosti

Hodinový stroj na náměstí Svobody v Brně se na týden zastavil, nebudou z něj vypadávat ani oblíbené kuličky. Pořadatelé festivalu Re:publika nechali stroj pokrýt černou fólií s barevnými srdíčky a nápisy jako Usměj se, Nehrb se nebo Buďme zase spolu. Poslední týden Re:publiky má totiž poukázat na problém osamělosti a brněnský „orloj", jinak oblíbené místo schůzek, si organizátoři vybrali jako symbol lásky.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brněnský orloj na týden přestane fungovat. | Foto: ČTK

Časostroj zůstane zastavený až do neděle, řekla Lenka Němcová z Turistického informačního centra. Zatím nikdy nebyl mimo provoz tak dlouho, jeho autoři ale prý počítali s tím, že multifunkční hodinový stroj bude reagovat na brněnské i celospolečenské otázky. „Zastavit ho ve jménu lásky je podle mě skvělý nápad,“ uvedl jeden z tvůrců Petr Kameník.

Brno slaví 100 let Československa. Festival Re:publika zahájili Babiš s Pellegrinim a dvojník TGM

Číst článek

Podle pořadatelů festivalu jeden člověk z deseti, ve věku nad 75 let dokonce každý třetí, trpí osamělostí. Roste také počet jednočlenných domácností. Celý festival Re:publika věnovaný 100. výročí Československa má podtitul Buďme zase spolu.

„Z historického hlediska se chceme aspoň na chvíli vrátit a oslavit společný stát nás, Čechů a Slováků. Pozitivním přístupem a sounáležitostí chceme v současnosti bojovat proti strachům a nesmyslnému rozdělování společnosti a světa. A budoucnost? To je právě téma osamělosti a boje s ní," popsal Pavel Anděl, kreativní ředitel festivalu.

Když je časostroj na náměstí Svobody zastavený, nebudou z něj vypadávat kuličky, na které jinak zájemci čekají denně v 11:00.

„O sedm kuliček zájemci nepřijdou, naopak. Na facebooku festivalu Re:publika o ně budou moci soutěžit a do soutěže jich neposkytneme sedm, ale rovnou 11. Zájemci, kteří by chtěli mít kuličky Re:publika doma stoprocentně, si je mohou navíc koupit v našem infopointu na brněnském výstavišti," uvedla mluvčí turistického informačního centra Adéla Nováková.

Největší československé rande

Umělkyně Kateřina Šedá chystá na víkend v rámci festivalu další ze svých společenských projektů, tentokrát to bude největší československé rande. V pavilonu G2 na výstavišti se potká 1918 osamělých lidí a pokusí se svoji samotu překonat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme