Chášukdží, barmští reportéři. Osobností roku časopisu Time se stali novináři, kteří se postavili za pravdu

Osobností roku časopisu Time se letos stali novináři, kteří se podle listu postavili za pravdu a zasadili se o fakta. O titul se dělí zavražděný saúdskoarabský žurnalista Džámal Chášukdží, dva věznění barmští reportéři pracující pro agenturu Reuters nebo novináři z amerického deníku Capital Gazette, v jehož redakci letos v červnu zabil střelec pět lidí.

Tento článek je více než rok starý.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dva barmští reportéři Reuters - osmadvacetiletý Ťjo Sou U (vlevo dole) a dvaatřicetiletý Wa Lone (vlevo nahoře), zavražděný saúdskoarabský žurnalista Džámal Chášukdží (vpravo nahoře), filipínská reportérka Maria Ressaová (vpravo dole) a novináři z amerického deníku Capital Gazette, v jehož redakci letos v červnu zabil střelec pět lidí, se stali osobnostmi roku časopisu Time

Dva barmští reportéři Reuters - osmadvacetiletý Ťjo Sou U (vlevo dole) a dvaatřicetiletý Wa Lone (vlevo nahoře), zavražděný saúdskoarabský žurnalista Džámal Chášukdží (vpravo nahoře), filipínská reportérka Maria Ressaová (vpravo dole) a novináři z amerického deníku Capital Gazette, v jehož redakci letos v červnu zabil střelec pět lidí, se stali osobnostmi roku časopisu Time | Foto: Reuters | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Chášukdží, který psal pro americký deník The Washington Post a ve svých textech kritizoval saúdského korunního prince Mohameda bin Salmána, byl začátkem října na konzulátu své země v Istanbulu brutálně zavražděn.

Rijád dva týdny tvrdil, že novinář odešel z konzulátu živý, později ale přiznal, že byl zavražděn. Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) tvrdí, že objednavatelem činu byl korunní princ.

„Statný muž se šedivou bradkou a laskavým vystupováním se odvážil nesouhlasit s vládou své země. Řekl světu pravdu o brutalitě (vlády) vůči těm, kteří by promluvili. A byl za to zabit,“ napsal v úterý v úvodu časopis Time o saúdskoarabském novináři.

Časopis Time mimo jiné ocenil filipínskou reportérku Mariu Ressaovou, která zdokumentovala protidrogové tažení prezidenta Rodriga Duterteho. Podle ochránců lidských práv bylo během policejních zásahu na Filipínách zabito na 12 000 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme