Cenu Olgy Havlové dostala Tereza Nagyová. Píše o životě se stomií a navrhuje spodní prádlo a plavky

Letošní Cenu Olgy Havlové získala Tereza Nagyová za svou osvětovou činnost o životě se stomií, o níž píše i svůj blog Nejsem tabu. Ocenění od Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV) dostávají lidé s postižením, kteří se i přes svůj hendikep věnují práci pro ostatní. Porota v tomto roce vybírala z 21 kandidátů a kandidátek.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letošní Cenu Olgy Havlové získala Tereza Nagyová za svou osvětovou činnost o životě se stomií | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Cenu veřejnosti, o jejímž udělení hlasují lidé na internetu, obdržel za pomoc zrakově postiženým Josef Cerha, ředitel o. p. s. Tyfloservis. Vyhlášení 25. ročníku ceny se konalo v Nové budově Národního muzea v Praze.

Pomáhají i přes svůj hendikep. Cenu Olgy Havlové dostal šéf spolku neslyšících Pavel Šturm

Číst článek

Stomie je dočasné nebo trvalé vyvedení některého dutého lidského orgánu na povrch těla. Nejčastěji jde o vývod tlustého střeva, méně často o vývod tenkého střeva nebo močových cest, ale i dýchacích cest.

„Porota Ceny Olgy Havlové po nelehkém rozhodování nakonec vybrala Terezu Nagyovou. Ocenění jsme jí udělili za to, že se po vlastních zkušenostech, jak málo se o stomii veřejně mluví a jak málo se o ní ví, rozhodla být tím, kdo toto tabu poruší a osvětou pomůže lidem se stejným postižením,“ uvedla k výběru držitelky ceny Monika Granja, ředitelka VDV.

„O životě se stomií Tereza Nagyová nejen píše blog, ale organizuje i vzdělávací semináře pro stomiky a stomické sestry. A dokonce navrhla také speciální kolekci spodního prádla a plavek pro stomiky,“ dodala.

Crohnova nemoc

Laureátka Ceny Olgy Havlové Nagyová získala bronzovou plastiku Povzbuzení od sochaře Olbrama Zoubka.

Žije se sklerózou a pomáhá ostatním. Cena Olgy Havlové má novou laureátku

Číst článek

Nagyová žije od svých 18 let s agresivní formou Crohnovy nemoci, která u ní po několika letech vedla až k uměle vytvořenému vyústění střeva mimo dutinu břišní. Po vlastních zkušenostech s tím, jak málo se o stomii veřejně mluví a jak málo se o ní ví, se rozhodla pro osvětu na toto téma.

„Udělení Ceny Olgy Havlové mě nesmírně potěšilo. V naší rodině jsme Olgu a Václava Havla velice uznávali a byli jsme vychováváni podle masarykovského vzoru a zásad, proto mně to dělá dvojnásobnou radost,“ sdělila ke svému ocenění Tereza Nagyová.

V letošním roce nadace potřetí udělila Cenu veřejnosti v rámci Ceny Olgy Havlové. Cenu získal ředitel o. p. s. Tyfloservis Josef Cerha, který i přes svůj hendikep pomáhá lidem se zrakovým postižením. Získal sošku anděla, kterou vyrobili klienti chráněné dílny Modrý klíč.

Loni Cenu Olgy Havlové získal předseda Pražského spolku neslyšících Pavel Šturm. První laureátkou Ceny Olgy Havlové byla v roce 1995 zakladatelka Pražské organizace vozíčkářů Jana Hrdá. Mezi další oceněné patřili pak třeba předseda Českého paralympijského výboru Vojtěch Volejník, ředitelka České asociace paraplegiků Alena Jančíková či právník rady postižených Jan Hutař.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme