Dětem s depresemi a úzkostmi pomůže holešovické centrum duševního zdraví. Je první v Praze

Praha má první Centrum duševního zdraví pro děti a adolescenty. V Korunovační ulici v Holešovicích ho otevřela nezisková organizace Dům tří přání. Odborníci tam budou řešit hlavně deprese, úzkosti a sebepoškozování. Dětští psychoterapeuti chybí v hlavním městě dlouhodobě. Po letních prázdninách se přitom poradny začínají opět plnit.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Deprese, úzkosti a sebepoškozování - to jsou hlavní problémy, které s dětmi řeší psychoterapeuti

Deprese, úzkosti a sebepoškozování - to jsou hlavní problémy, které s dětmi řeší psychoterapeuti | Foto: Ludmila Křesťanová | Zdroj: Český rozhlas

Ačkoliv zahájení včasné léčby je při duševních problémech důležité, pacienti čekají na terapie hrazené pojišťovnami několik měsíců. Nové Centrum duševního zdraví v Holešovicích nabídne pomoc během několika týdnů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Centrum duševního zdraví pro děti a adolescenty nabízí komplexní péči. Podrobnosti o jeho fungování zjišťovala reportérka Lída Křesťanová

„Tím, že je to krátkodobá služba na tři až šest měsíců, tak je to hodně intenzivní. Chodí sem dvakrát týdně jak rodiče, tak dítě. Poskytujeme komplexní péči, vyšetření lékařem, psychologem, zdravotní sestrou a máte tady speciální pedagožku i rodinného poradce,“ vyjmenovává ředitelka centra Michaela Hanykýřová.

Třináct odborníků specializovaného Centra duševního zdraví v Korunovační ulici můžou vyhledat pouze děti s trvalým pobytem v hlavním městě. Službu hradí zatím čtyři pojišťovny.

Nezisková organizace Dům tří přání provozuje v České republice už dvě podobná centra.

‚Dítě funguje, pak přizná, že uvažuje o sebevraždě, a rodič je v šoku.‘ Budujte důvěru, radí psychiatrička

Číst článek

„Vidíme, že ta poptávka dramaticky narostla po roce 2020. A samozřejmě, když bych se na to podívala celospolečensky, tak tady pořád máme přes 40 dětí ročně, které spáchají sebevraždu. To je konstantní číslo, které spíš mírně roste,“ popisuje její ředitelka Miroslava Flemrová.

Je nedostatek dětských psychiatrů

Problémy má i čtrnáctiletá dcera paní Aleny. „Našla jsem u ní řezné rány na rukou, když začala nosit oblečení s dlouhým rukávem. To už bylo tepleji, tak mi to bylo divné,“ říká Alena. S dcerou navštívily na začátku školního roku poradnu v pražské Libni.

Jen za poslední půlrok tam počet nezletilých zájemců o terapii stoupl o třetinu oproti celému loňskému roku.

„Je obrovský nedostatek dětských psychiatrů. Tak alespoň počet psychologů a psychoterapeutů, kteří mají nějakou praxi nebo vzdělání pro práci s dětmi, se snažíme navyšovat,“ přibližuje ředitelka kliniky Markéta Čermáková.

Ludmila Křesťanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme