Průzkum: Čechům je nejvíc sympatické Slovensko, neoblíbené jsou naopak Čína, Rusko nebo Turecko

Z různých zemí je Čechům nadále nejsympatičtější Slovensko. Na druhém místě je Rakousko, následované Francií a Británií. Naopak za nejméně sympatické státy Češi považují Turecko, Rusko a Čínu. Vyplývá to z ve středu zveřejněných výsledků průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který se konal na přelomu loňského listopadu a prosince.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bratislavský hrad

U Slovenska jako jediné země více než polovinu odpovědí tvořila varianta „velmi sympatická“. Ilustrační foto | Foto: myshoun | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Autoři výzkumu zajímal vztah Čechů ke 13 vybraným státům. Respondenti je hodnotili podobně jako ve škole známkami jedna až pět. Hodnocení jedna znamenalo, že daná země jim je velmi sympatická, zatímco pětkou mohli dotázaní označit stát velmi nesympatický.

‚Nechápal jsem, co po mně chtěli.‘ Dětem cizinců brání ve studiu čeština, vzdělání často nedokončí

Číst článek

Stejně jako v minulých letech průzkum ukázal, že nejvřelejší vztah mají Češi ke Slovenské republice, a to s poměrně velkým náskokem oproti ostatním zemím. U Slovenska jako jediné země více než polovinu odpovědí tvořila varianta „velmi sympatická“. Při sečtení známek jedna a dva vyjádřilo sympatie ke Slovensku 88 procent respondentů.

Druhé nejvyšší sympatie vyjádřili čeští občané k Rakousku. Součet známek jedna a dva tvořil v jeho případě čtyři pětiny odpovědí. Jednoznačně převažující sympatie se objevovaly rovněž v případě Francie a Velké Británie.

Neoblíbené Turecko i Rusko

U Maďarska a Polska uvedly hodnotu jedna, či dvě přibližně dvě třetiny respondentů. Nadpoloviční podíl sympatií zaznamenalo ještě Německo a USA. Převažující, avšak nikoliv nadpoloviční podíl sympatií veřejnosti průzkum zaznamenal v případě Ukrajiny a Izraele.

Česká společnost je rozbitá. Polarizují ji hlavně malé, ale hlasité skupiny, vysvětluje sociolog Buchtík

Číst článek

U zbývajících tří zemí, Turecka, Ruska a Číny, v odpovědích více či méně převažovaly antipatie, vyjádřené hodnocením čtyři, nebo pět. V případě Turecka a Ruska se podíl sympatizujících pohyboval okolo jedné čtvrtiny a podíl nesympatizujících okolo dvou pětin. Nejmenší podíl sympatií zaznamenala Čína, kterou zároveň skoro polovina respondentů naopak ohodnotila známkami čtyři, či pět.

V porovnání s listopadem 2019, kdy CVVM dělalo podobný průzkum naposledy, se statisticky významně zlepšilo hodnocení všech zemí vyjma Slovenska. Nejvýznamnější nárůst sympatií zaznamenal aktuální průzkum u Izraele a Ukrajiny.

Názory lidí k aktuálnímu průzkumu sbíralo CVVM loni mezi 13. listopadem a 27. prosincem. Zapojilo se do něj 874 občanů ČR ve věku od 15 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme