Češi jsou většinu života zdraví, ukazují statistiky. Obtíže je doženou v poslední pětině života

Češi a Češky prožijí zhruba čtyři pětiny svého života ve zdraví. Obtíže pak provázejí jejich poslední životní pětinu. Podíl zdravých let je v Česku vyšší než průměr zemí Evropské unie. Vyplývá to z údajů Eurostatu, Českého statistického úřadu a z výsledků, které ve svém posledním čísle zveřejnil odborný časopis Demografie. Podle nich měly ženy v Česku v roce 2015 při narození před sebou 63,7 roku ve zdraví, muži pak 62,4 roku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodina (ilustrační foto) | Foto: adriantarsukoff/CC0 Creative Commons | Zdroj: Pixabay

Život v Česku se postupně prodlužuje. Od roku 2000 do roku 2016 se u mužů protáhl o 4,6 roku a u žen o 3,8 roku. Chlapci, kteří se narodili předloni, tak měli před sebou v průměru 76,2 roku a dívky 82,1 roku. Podle expertů není podstatná jen doba dožití, ale také počet zdravých let bez obtíží a omezení. Ukazuje totiž na kvalitu života.

Doba, po kterou lidé pobírají důchod, roste. Od roku 1970 se v průměru prodloužila o 13 let

Číst článek

V Česku se neprodlužuje jen život, ale i doba strávená ve zdraví. Podle autorek odborného článku mezi lety 2007 a 2014 přibyly mužům dva zdravé roky a ženám 1,7 roku. Podle údajů Českého statistického úřadu se život protáhl ale o něco rychleji, a to celkem zhruba o měsíc.

„V České republice je podíl zdravých let na očekávané době dožití relativně vysoký. V roce 2015 činil u žen 78 procent a u mužů 82,4 procenta, zatímco průměr evropské osmadvacítky byl o dva procentní body nižší," uvedly autorky článku.

Češi a Češky mají ale celkově kratší život než průměrný obyvatel či obyvatelka Evropské unie. Proti nim mají muži očekávanou dobu dožití kratší o 2,5 roku a ženy o dva roky. Počet let strávených ve zdraví je ale srovnatelný s dobou v EU, poukazují expertky.

Ženy žijí zhruba o šest let déle než muži

Ženy v Česku se dožívají vyššího věku než muži. Mají šanci žít zhruba o šest let déle. Zdravých let ale tolik navíc nemají. Bez obtíží mají šanci být o 1,3 roku déle než muži. Podle statistik je rozdíl nad evropským průměrem, který činí 0,7 roku, tedy asi 8,5 měsíce. Ženy v Česku zdravotní omezení překonávají bezmála 19 let, muži zhruba 13 let a čtyři měsíce.

Podle statistik do roku 2014 počet zdravých let a měsíců postupně rostl. Zdravá část se dostala u Češek na 65 let u Čechů na 63,4 roku. U žen tak odpovídala více než 79 procentům očekávané délky života a u mužů téměř 84 procentům. V roce 2015 nastal pokles a doba ve zdraví se zkrátila o rok a její podíl se snížil.

Nejvíc zdravých let mají před sebou lidé ve Švédsku a na Maltě. Švédy, kteří se narodili v roce 2015, čeká podle Eurostatu 74 let a Švédky 73,8 roku bez zdravotních obtíží. Obyvatelé Malty mají před sebou 72,6 zdravých let, obyvatelky ostrova pak 74,6 roku.

Delší život bez omezení než v Česku si užijí také lidé v Německu, Irsku, Řecku, Španělsku či Francii. Hůř než Češi a Češky jsou na tom například lidé v Rakousku, Dánsku či Nizozemsku. Průměrný obyvatel EU měl před sebou 62,2 zdravých let, průměrná euroobčanka pak 63,3 roku.

Lidé v unii, jimž bylo 65 let, měli v roce 2015 podle Eurostatu před sebou v průměru 9,4 roku ve zdraví. Češi a Češky se tak ocitli pod evropským průměrem. Ženám v Česku připadlo ještě 8,6 roku bez potíží, mužům osm let. Němky čekalo 12,3 a Němce 11,4 roku ve zdraví, Švédky pak 16,8 a Švédy 15,7 roku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme