Fajtová, Vizi, Rambousek a Rakušanová. Česko-německý fond budoucnosti udělil ceny novinářům

Česko-německý fond budoucnosti v Bamberku vyznamenal Česko-německými novinářskými cenami osm žurnalistů za to, že svou prací přispěli k lepšímu vzájemnému porozumění Čechů a Němců. Mezi oceněnnými byli i čtyři autoři Českého rozhlasu. Ředitelé fondu Petra Ernstbergerová a Tomáš Jelínek na úvod poznamenali, že v době války na Ukrajině a množících se krizí je stále zřetelnější, jak důležitá jsou soudržnost, přeshraniční spolupráce a inspirace.

Tento článek je více než rok starý.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ernstbergerová s Jelínkem uvedli, že příspěvky přihlášené do soutěže se věnovaly společné historii a zároveň odrážely aktuální palčivá témata.

„Nezbytná je přitom zodpovědná žurnalistika, která se nespokojí s jednoduchými odpověďmi. Naopak, kvalitní novinařina informuje bez zaujetí, objasňuje širší souvislosti, zjišťuje příčiny a napomáhá tak sblížení postojů obou stran,“ řekli.

Českou cenou v kategorii text porota ocenila redaktora týdeníku Hrot Jana Brože za článek Putinovi ruští Němci a odpůrci, ve kterém sleduje proměnu situace takzvaných ruských Němců v Berlíně po ruské invazi na Ukrajinu.

Novinářské organizace žádají změnu zákonů médií veřejné služby. Omezila by podle nich politické tlaky

Číst článek

Německou cenu v této kategorii získal Kilian Kirchgessner za článek v ekonomickém měsíčníku Brand eins o profilu českého podnikatele Tomáše Čupra a jeho expanzi na německý trh. Čupr je mimo jiné zakladatelem společnosti Rohlik.cz.

Za multimediální příspěvky cenu získali Christian Stücken a Jolana Matějková. Stücken se ve svém dokumentu odvysílaném bavorskou televizí BR Fernsehen věnoval únosu letadla na vnitrostátní československé lince v roce 1972 ve snaze dostat se do západního Německa.

To se sice podařilo, ale let skončil tragicky, protože únosci postřelili pilota, který následně zraněním podlehl.

Matějková natočila příběh Heleny Klímové, která strávila dětství za druhé světové války v sirotčinci a v pátek pomáhá ostatním jako psychoterapeutka. Dokument odvysílala Česká televize.

Audio i zvláštní uznání

Jako nejlepší v sekci audio byli na české straně vyznamenáni Štěpán Vizi a Filip Rambousek za česko-německý klimatický podcast Karbon z produkce Radio Prague International, konkrétně pak za díl o vztahu zemědělství a životního prostředí.

Zvláštní cenu Mileny Jesenské porota udělila Magdaleně Fajtové. Ta v reportáži odvysílané Českým rozhlasem pátrá po osudu svého pradědečka, který se zastřelil za druhé světové války jako voják německé armády.

Ocenění za dlouhodobou vynikající novinářskou činnost obdržela Lída Rakušanová mimo jiné za to, že podle poroty celý profesní život zasvětila česko-německým vztahům. Rakušanová v roce 1968 emigrovala do západního Německa, kde pracovala pro Rádio Svobodná Evropa.

Spolupracovala ale také s deníky Der Tagesspiegel či Passauer Neue Presse, Českou televizí nebo Českým rozhlasem.

Posluchač Vltavy je velmi tolerantní. Kdo chce kulturu, míří k nám, říká šéfka stanice

Číst článek

Z německých novinářů cenu získal opět Kilian Kirchgessner za rozhlasový příspěvek na stanici Deutschlandfunk, ve kterém seznámil německé posluchače s brutalistickými stavbami českých architektů a také s tím, jak se mladá generace Čechů snaží takové stavby chránit a zachovat.

Česko-německá novinářská cena se uděluje textovým, rozhlasovým a multimediálním příspěvkům, které pomohly lepšímu porozumění mezi oběma národy.

Oceňují se ty články a reportáže, které probouzejí zájem o sousední zemi, rozšiřují poznání o její společnosti a přibližují každodenní život lidí na druhé straně hranice.

Cenu vyhlašuje a organizuje Česko-německý fond budoucnosti, jeho partnery jsou Syndikát novinářů České republiky a Německý svaz novinářů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme