‚České hlavní město Ameriky.‘ V Nebrasce chtějí vařit pivo plzeňského typu

Pyšní se označením české hlavní město Spojených států a řekli si, že by tím pádem měli mít svůj vlastní pivovar. Městečko Wilber ve státě Nebraska na americkém Středozápadě zmíněný titul získalo dokonce i oficiálně, kongresovou rezolucí, kterou podepsal prezident Ronald Reagan. Pivovar ve Wilberu kdysi měli, ale za dramatických okolností o něj před víc než sto lety přišli. Teď potomci českých farmářů pracují na tom, aby mohli pivo vyrábět znovu.

Nebraska Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Když hledáte město Wilber na mapě Spojených států, musíte hledat skoro přesně uprostřed, kousek od západního břehu řeky Missouri.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si jak městečko Wilber na americkém Středozápadě obnovuje svůj kdysi shořelý český pivovar

Když tuhle oblast osídlovanou od 19. století českými farmáři zkoumáte přímo na místě, je potřeba proplétat se nekonečnými lány kukuřice, mezi četnými stády krav a turbínami větrných elektráren.

Někteří potomci českých osadníků zemědělskou tradici stále udržují, tak jako Sheryl Kaštánek, která si odskočila z pole a říká, že pro pivovarnictví je zdejší kraj jako dělaný.

„Máme tady vodu, která je vhodná k výrobě dobrého piva. V tom máme štěstí. A pokud jde o chmel, i ten tady někteří lidé pěstují, i když převážně je tahle oblast známá produkcí kukuřice a sóji. To jsou naše nejrozšířenější plodiny a symboly regionu,“ vysvětluje. 

Plzeňský Prazdroj zdraží i čepovaná piva. Od 1. dubna bude půllitr stát o korunu víc

Číst článek

Ovšem ingredience ve Wilberu stejně chtějí české a přenést sem plánují celé know-how, aby se co nejvěrněji přiblížili pivu plzeňského typu.

‚Propagovat českou kulturu‘

„Snažíme se o to, abychom získali exkluzivní přístup k výrobnímu procesu plzeňského piva v Česku. Pracujeme na nákupu specifických strojů a ingrediencí. Spolupracujeme se dvěma českými sládky, které jsme kvůli tomu oslovili,“ popisuje starosta Wilberu Roger Chrans.

„Když všechno vyjde, tak se těšíme, že se u nás bude znovu vařit české pivo přibližně za rok, za rok a půl,“ věří. 

Původní wilberský pivovar shořel v roce 1918, když do něj uhodil blesk. Teď skupina obyvatel založila společnost Wilberský český pivovar, která má za cíl postavit a otevřít pivovar nový.

Špinavá voda, kořeny pampelišek a pohanka. V USA uvařili pivo inspirované klimatickými změnami

Číst článek

Začaly se prodávat podíly po 500 dolarech, vybrat je prý potřeba nejméně 600 tisíc, v přepočtu skoro 15 milionů korun.

Zájem je ale podle zakladatelů velký, a tak je slušná šance, že ke všem svým českým institucím Wilber znovu přidá i výrobu plzeňského speciálu, který kdysi nesl název Silitel.

„Když jsme tu zakládali český festival, cílem bylo propagovat českou kulturu a dědictví, pomoci ekonomice našeho města a taky podpořit turistický ruch. Myslím, že jsme uspěli ve všech směrech,“ říká Kaštánek.

Sheryl Kaštánek věří, že se to povede i s pivovarem. Jedním ze zakládajících členů nové společnosti je i její švagr John.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme