Plátěný stan na louce a vypůjčený klavír. Před 98 lety vznikl Český rozhlas

Několik beden, dvě židle, vypůjčený klavír a plátěný stan na louce v pražských Kbelích. Tak vypadalo první studio československé rozhlasové stanice Radiojournal, která začala pravidelně vysílat před 98 lety.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysílací stan Radiojournalu, Kbely, rok 1923

V roce 1923 začal Český rozhlas vysílat z plátěného stanu na louce v pražských Kbelích | Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Jednu z prvních nahrávek z pravidelného vysílání Radiojournalu pořídili už na podzim roku 1923. Průkopníkům ale často nepřálo počasí a přes stěny stanu byl slyšet třeba štěkot psů. Ten občas rušil i hudebníky, kteří stejně jako moderátoři museli improvizovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si příspěvek Martina Hrnčíře k 98. výročí založení Českého rozhlasu

„Hudebníci přicházeli a nepřicházeli podle toho, jak jim jela tramvaj, nebo podle toho, jestli je dopravil do Kbel taxík. Pokud se nedostavili, tak pan hlasatel Adolf Dobrovolný vzal do ruky noviny a předčítal posluchačům, než někdo přišel,“ říká autor knihy Báječní muži s mikrofonem a ombudsman Českého rozhlasu Milan Pokorný.

Zájemci mohli poslouchat hodinový program večer co večer. Naladit si vysílání soukromé stanice ale tehdy nemohl každý.

Úspěch rozhlasu

„Rozhodující bylo v roce 1925 převzetí soukromé společnosti státem. Rozhlas byl tehdy na zavření, poslouchalo ho málo lidí a přístroje byly drahé. Byla to exkluzivní záležitost. Ministerstvo vnitra dohlíželo na koncese velmi přísně. Jednoduše řečeno, žádný velký úspěch to nebyl,“ popisuje Pokorný.

Radiožurnál zůstává nejposlouchanější stanicí v Česku. Druhé místo patří Rádiu Impuls

Číst článek

Úspěchu rozhlasu pomohly následně také přenosy ze sportovních zápasů, které komentoval Josef Laufer. Svou kariéru v té době odstartoval v Československém rozhlase i herec Vlasta Burian. Ostatně – kromě seriózních zpráv nebyla ve vysílání dvacátých let nouze ani o zábavné pořady.

Od třicátých let rozhlas sídlí na pražských Vinohradech, tady je i dnes. Výročí prvního pravidelného vysílání z louky v Kbelích si ale připomíná ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu Jan Pokorný přímo na památném místě.

„Pro mě je to až takové osobní, protože bydlím kousek od toho místa. Já tam vždycky dojdu, sednu si na takový rantl a dívám se na to místo, které má pro mě nějaký genius loci.“

Z malé rozhlasové stanice v polích, které málem zkrachovala, je dnes Radiožurnál nejposlouchanějším rádiem v Česku.

Koncese ČsRo, začátky Radiojournalu, koncese jednoho z prvních posluchačů Jana Kotlanta, Holohlavy | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Martin Hrnčíř Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme