Čeští senioři berou nadprůměrné důchody. Za těmi nejvyššími musíme do Švýcarska nebo Norska

Nejvyšší důchodovou dávku v takzvaném prvním pilíři systému penzí pobírají důchodci v Norsku. Ti dostávali v roce 2022 v přepočtu přes 46 000 korun. Češi si v absolutním srovnání vedli nadprůměrně s částkou překračující 16 000 korun. Vyplývá to z analýzy společnosti Picodi ze 44 zemí světa, kterou poskytla investiční platforma Portu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nákupy, ilustrační foto

Nejvyšší důchodovou dávku v takzvaném prvním pilíři systému penzí pobírají důchodci v Norsku (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Průměrný důchod byl v prosinci 2021 podle údajů Českého statistického úřadu 15 453 korun, v prosinci 2022 pak 18 098 korun. Společnost Picodi, na kterou se Portu odvolává, uvádí čistý průměrný důchod.

Průměrný starobní důchod v Česku se podle odhadů České správy sociálního zabezpečení v lednu 2024 po valorizaci a přidání výchovného dostal na 19 438 korun.

„To, že mají Norové téměř trojnásobně vyšší důchod než Češi, ještě neznamená, že si za něj mohou koupit třikrát více. V Norsku může být některé zboží i služby násobně dražší“

Lukáš Raška (analytik)

Za norskými důchodci následovali podle analýzy švýcarští penzisté s důchodem téměř 44 000 korun a dále obyvatelé USA s částkou přes 38 000 korun. Nejhůře na tom byli důchodci na Ukrajině, v Moldavsku a Albánii.

„To, že mají Norové téměř trojnásobně vyšší důchod než Češi, ještě neznamená, že si za něj mohou koupit třikrát více. V Norsku může být některé zboží i služby násobně dražší, a tak na tom mohou být důchodci na různých úrovních žebříčku podobně,“ uvedl analytik Portu Lukáš Raška.

Zvýšení dávek poprvé za 176 let. Švýcaři si odhlasovali třináctý důchod, pozdější odchod do penze odmítli

Číst článek

Nejlepší poměr cen potravin a důchodů Picodi zaznamenala v Norsku, Rakousku a Francii. V těchto zemích tvoří základní koš potravin okolo 14 procent průměrného důchodu. Česko bylo na devatenácté pozici, když potravinový koš tvořil 23,5 procenta průměrného důchodu.

To odpovídá i číslům Českého statistického úřadu, podle kterého byl pro důchodce poměr výdajů na potraviny a nealkoholické nápoje a celkových výdajů 22,6 procenta. Nejhůře na tom v tomto srovnání byli penzisté v Albánii, Bělorusku a na Ukrajině, kde na koš základních potravin spotřebovali 73, 77 a 85 procent důchodu.

Nejlepší penzijní systémy 2023

  1. Nizozemsko
  2. Island
  3. Dánsko

Podle správy společnosti Mercer, která sleduje a vyhodnocuje stav jednotlivých penzijních systémů 47 států podle adekvátnosti, udržitelnosti a integrity, mělo v roce 2023 nejlepší penzijní systém Nizozemsko, následované Islandem a třetím Dánskem. Nejhůře na tom naopak byly Argentina, Filipíny a Indie. Česko v žebříčku nefiguruje.

„Různorodost důchodových systémů odráží rozmanitost ekonomických, sociálních a politických kontextů jednotlivých zemí. Každý systém má své výhody i nevýhody a je důležité neustále hledat inovativní řešení, která zajistí důstojné stáří pro všechny občany v rámci udržitelných a spravedlivých systémů,“ uzavřel Raška.

Lednový růst důchodů i nová pravidla valorizace v roce 2024. Jaké změny přinese důchodová reforma?

Číst článek

Prezident ČR Petr Pavel chce moderovat diskusi vlády a opozice nad sporným návrhem důchodové reformy. Mezi hlavními problémy návrhu jmenoval prezident stanovení věku odchodu do důchodu, předčasné odchody u náročných povolání a jejich definice.

Důchodová novela upravuje růst důchodového věku podle doby dožití, minimální důchod ve výši 20 procent průměrné mzdy, snížení výpočtu nových důchodů či dřívější penzi pro náročné profese.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme