Jihoamerický domorodý jazyk Yahan zmizel. Poslední žena, která jím mluvila, zemřela ve věku 93 let
Ve středu vymřel domorodý jazyk pocházející z jižní Ameriky poté, co Cristina Calderonová – poslední člověk na světě, který ho znal – zemřela ve věku 93 let. Yaganové, kteří jazykem Yamana mluvili, kdysi obývali souostroví na území dnešní Čile a Argentiny. Přestože jich několik desítek stále ještě žije, znalost jazyka se z jejich komunity vytratila a ani přes snahy Calderonové se jazyk nezachoval. Informovala o tom agentura Reuters.
Po smrti své sestry v roce 2003 se Cristina Calderonová stala posledním člověkem, který se naučil jazykem Yamana mluvit na úrovni rodilého mluvčího. Během pracovního dne se živila prodejem pletených ponožek v čilském městě Villa Ukika, které Yaganové založili. Ve snaze domorodý jazyk zachovat však během svého volna psala slovník s překladem do španělštiny.
‚Slyšíme o tom poprvé.‘ Domorodci v Amazonii se o pandemii koronaviru dozvěděli s příchodem vakcín
Číst článek
„Spolu s ní zmizela důležitá součást naší kulturní paměti,“ řekla její dcera Lidia Gonzalezová na twitteru. Ve slovníku však vidí naději na aspoň částečné zachování řeči.
„Přestože se spolu s jejím odchodem vytratila velká část obzvláště cenných empirických vědomostí, stále existuje šance na záchranu a systematizaci jazyka,“ dodala.
Několik desítek Yaganů stále žije, poslední generace ale jazykem mluvit neumí. „S příchodem nových generací se komunita přestala jazyk učit. „Byl totiž považovaný za ‚izolovaný‘, protože bylo těžké určit původ jeho slov,“ píše agentura Reuters.
Předci Yaganů přišli na souostroví Ohňová zem před více než 6000 tisíci lety. Od té doby se jejich komunita rozšířila dále na jih, kde žijí dodnes. Po kontaktu s evropskými kolonialisty se jejich tradiční kultura začala postupně měnit. Přestože je dnes naživu už jen několik málo členů této etnické a kulturní skupiny, při sčítání lidu v roce 2002 se k yaganskému původu hlásilo přes 1600 obyvatel Chile.