Spojené státy, Británie, ale i Česko. Hlad čínských studentů po západních univerzitách roste

Vysoké školné, špatná znalost cizího jazyka, stesk po domově - to jsou největší úskalí, se kterými bojují čínští studenti na evropských i amerických univerzitách. Přesto jich tam každý rok odchází studovat víc a víc. Výrazně totiž vylepšují rozpočet univerzit a snáze se jim po návratu ze studií hledá zaměstnání. Do svých poslucháren láká čínské studenty třeba i olomoucká Univerzita Palackého.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Letos jsme měli z Číny a z čínských partnerských univerzit asi 500 studentů.“ | Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Scotch Mist

Dvacetiletá Sie na workshopu zahraničních univerzit v Pekingu neztrácí čas sbíráním reklamních katalogů nebo propisek, tak jako většina ostatních. Jde si tvrdě za svým. Zajímá ji studium v Kanadě, Spojené státy jsou až na druhém místě.

„Reklama a marketing - to je to, co mě zajímá. Dva roky chodím na soukromé lekce angličtiny. Stojí to spoustu peněz, ale vím, že se mi to jednou vrátí,“ říká Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Západní vzdělání jako brána k vysněné kariéře. Každý rok odchozí do zahraničí studovat více a více čínských studentů.

Sie se narodila v jižní Číně, ale na budoucnost se připravuje v Pekingu, jednom z nejdražších měst v celé Asii. Univerzity v britském Leicesteru nebo irském Corku - i tam si prý dokáže představit svou budoucnost.

„Ideální je, když čínský student začne poznávat západní vzdělávací systém už od střední školy. Má dost času zvládnout jazyk, poznat kulturu a hlavně se dobře připravit na přijímací zkoušky na univerzitu,“ vysvětluje u informačního stánku Sheila Wangová, manažerka střední školy z britského Leicesteru. Naprostá většina středních škol v Číně totiž nabízí maturitu, která ke studiu za západě nestačí,“ dodává.

Kulturní rozdíly

Velké západní univerzity, kde už studenti z Číny tvoří početnější komunitu, zaměstnávají čínské rodilé mluvčí. Ideální je, pokud je taková pracovní síla přímo pedagogem.

Pomůže to překonat kulturní rozdíly, které jsou pro většinu Číňanů na evropských, amerických i australských univerzitách největší překážkou.

Příprava na pohovor a úplatky. Číňané se snaží dostat své děti na západní univerzity za každou cenu

Číst článek

„Uvědomte si, že mladý Číňan v cizí zemi nechodí jenom do školy. Potkává se s místními lidmi, čeká ho úplně odlišný životní styl, nemá s sebou rodinu a hledá nové kamarády. Pro mladého člověka to není jednoduchá situace,“ zamýšlí se profesor Chuang Sia-ming.

Pracuje pro Univerzitu Palackého v Olomouci a i díky němu má tahle vysoké škola velký úspěch hlavně s krátkodobým studijním programem letních a zimních akademických škol.

„Letos jsme měli z Číny a z čínských partnerských univerzit asi 500 studentů. Po jednom měsíci se studenti vrací zpět domů na své univerzity. Za absolvované kurzy dostávají kredity a certifikáty. Tento produkt je velmi úspěšný,“ objasňuje Dalibor Mikuláš z Univerzity Palackého v Olomouci.

Z pozice své funkce Mikuláš už několik let trpělivě objíždí vzdělávací veletrhy a workshopy v celé Asii a vidí, že hlad budoucích studentů po západním vzdělání je čím dál, tím větší.

A dvacetiletá Sie? Ta už plynulou angličtinou debatuje se zástupci univerzity v kanadském Saskačevanu. Ten mráz a sníh by prý zvládla, horší bude stesk po domově, říká mi na rozloučenou.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme