Čínský systém známkování lidí od kolébky do hrobu je šílený, říká astrofyzik Grygar

Astronom a astrofyzik Jiří Grygar má silně skeptický pohled na budoucnost lidstva. Všiml si, že v Číně se už naplňuje vize takzvaného orwellovského světa. O tématu mluvil v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Je to systém známkování lidí - od kolébky do hrobu. Když dostanete trestné body, tak máte zaracha a třeba nemůžete cestovat. To je, myslím, něco šíleného, popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý pořad Osobnost Plus s Jiřím Grygarem

Vypadá to jako měkký George Orwell, ale ve skutečnosti je to díky moderním technologiím dotaženo dál,“ tvrdí a doplňuje další neúprosný fakt: „Každý pátý obyvatel Země je Číňan, a je to jejich evoluční výhoda.“

Věda ztratila prestiž?

Autor slavného populárně naučného seriálu Okna vesmíru dokořán a dalších televizních pořadů hovoří i o současném, stále tristnějším postavení vědy v očích veřejnosti a politiků.

„Když se podíváte na 19. století, věda tehdy měla velkou prestiž. Vedla k technickým objevům, a ty pak zlepšovaly život. A trvalo to až do 2. světové války, kterou fakticky vyhráli fyzici.

„Otočilo se to ve chvíli, kdy věda udělala největší úspěch − let na Měsíc. Na družici Země pak postupně přistálo 12 lidí. Tehdy se ale začalo říkat, že tam Američané nebyli a že to jen natočili v Hollywoodu,“ vysvětluje astrofyzik.

Pusťte si celý záznam rozhovoru Barbory Tachecí. Jiří Grygar v něm třeba vysvětluje svůj názor na umělou inteligenci a na politiky, kteří se, jak říká, montují do vědy.

Barbora Tachecí, kat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme