Špatná vlajka, kalhotky nebo hvězdy a pruhy. Čína potrestala 27 lidí za ilustrace v učebnici matematiky

Čínské úřady potrestaly 27 lidí za údajně „tragicky ošklivé“ ilustrace v učebnicích matematiky. Učebnice jsou asi 10 let staré a používaly se na základních školách po celé zemi. Na jaře ale obletěly sociální sítě poté, co jeden učitel umístil na internet fotografie ilustrací. Rychle se staly virálními a diskutovaly o nich stovky milionů lidí.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

China’s Ministry of Education has wrapped up a 3-month long investigation into the math textbook controversy. One of the conclusions? The illustrations are officially ugly. There are serious consequences for those responsible. Read: whatsonweibo.com/follow-up-to-c…

11:37 – 22. 08. 2022

19 88

Podle čínského ministerstva školství nejsou ilustrace v učebnici matematiky hezké a neodrážejí skutečný obraz čínských dětí. Ministerstvo přišlo s tímto závěrem v květnu po měsíčním vyšetřování.

Děti zobrazené ve výukovém materiálu mají malé, zapadlé oči a velká čela. Někteří komentátoři si taky všimli, že jejich oblečení vypadá divně, a že celkový dojem je prostě zvláštní.

Cenzoři v Číně změnili konec filmu Mimoni 2. Hlavní postava se místo padoucha stane otcem

Číst článek

Některé obrázky jsou podle uživatelů čínských sociálních sítí záměrně provokativní nebo špatné. Na jedné ilustraci je například dívka, které se při skoku přes švihadlo zvedla sukně a odkryla spodní prádlo.

Obrázky jsou ale podle některých uživatelů sociálních sítí nevhodné i politicky - jsou prý protičínské a proamerické. Na jedné ilustraci je totiž nepřesně namalovaná čínská vlajka a několik dětí má naopak na oblečení pruhy a hvězdy, motivy vlajky americké.

Učebnici vydal státní nakladatel vzdělávacích knih People's Education Press přímo pod vedením ministerstva školství. Navrhl ji tým vlivných a zkušených grafiků a nakladatelů. Nakladatelství už v květnu ve svém prohlášení uvedlo, že přehodnotí ilustrace svých učebnic matematiky pro základní školy a zlepší jejich kvalitu. Nakladatelství dodalo, že uvítá zpětnou vazbu od veřejnosti.

Těch 27 potrestaných lidí podle čínských úřadů zanedbalo své povinnosti. Jedním z nich je i šéf vydavatelství - ten dostal formální napomenutí a může to ovlivnit jak jeho postavení v komunistické straně Číny, tak jeho budoucí povolání. Šéfredaktor a vedoucí redakce matematického oddělení kromě napomenutí taky přišli o funkce.

Dominik Tesár Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme