Čistou rasu můžou potvrdit genetické testy. Rasisté jsou ale často překvapeni svým původem

Američtí rasisté přesvědčení o svém čistém původu, si nechávají dělat genetické testy, které jejich teorii mají potvrdit. Může se ale také stát, že výsledky prokáží africký původ. Doktorandi z Kalifornské Univerzity v Los Angeles se ve svém výzkumu zabývali tím, jak na podobné výsledky tito lidé reagují.

Los Angeles Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové Ku-klux-klanu s hořícím křížem, Colorado,1921 | Foto: Library Of Congress

Komerční genetické testování využívají ve Spojených státech i bílí rasisté. Výsledky rozborů genetické informace jim mají dosvědčit čistě bílý původ bez poskvrny v podobě afrických nebo židovských předků. 

Odpověď na otázku co se stane, když člověk přesvědčený o svém původu zjistí, že jeho předci pochází třeba z Afriky, se snaží najít dva kalifornští doktorandi Aaron Panofsky a Joan Donovan. Několik let pečlivě pročítali reakce na rasistickém webu Stormfront, který založil v 90. letech minulého století tehdejší šéf Ku-Klux-Klanu, Don Black. Fórum je dodnes tribunou všech, kteří se cítí rasově nadřazeni. 

„Často kladenou otázkou je – máme se dívat na behaviorální genetiku jako na rasistickou vědu? Proč máme k dispozici tolik vědeckých důkazů o rozdílech v rasách? Nevím, co se skrývá v srdcích lidí, kteří výzkumy podobného typu dělají. Tito lidé rozvinuli podobné teorie a často se našli právě v behaviorální genetice. “

Aaron Panofsky

Takto smýšlející lidé se nechávají testovat hlavně proto, aby svou teorii o nadřazenosti mohli opřít o vědecky podložená a nezpochybnitelná data. Vůbec největší úspěch je pro ně genetický odkaz ke starogermánským kmenům. Ti, komu se podaří doložit svůj neposkvrněný původ, pak samozřejmě často hledají i stejně dokonalé sexuální partnery. 

Zvrácená slova podpory

Pokud ale některý ze zastánců čisté bílé rasy zjistí, že by měl svůj původ hledat v Africe, může se na jeho adresu snést řada negativních komentářů, výhrůžek nebo i doporučení ke spáchání sebevraždy. 

Ale ani mnoho těch, kteří zjistili, že jejich původ není tak čistý, jak se domnívali, nezměnilo svůj životní postoj. Výsledky je často naopak utvrdily v pocitu vyvolenosti. Často například zpochybňují průkaznost genetických testů a začínají obhajovat tradiční metody, jako jsou písemné doklady původu nebo vzhled. 

Na fóru nakonec zaznívají i zvrácená slova podpory: „Nic si z toho nedělejte. Když se podíváte do zrcadla, vidíte Žida?“ Obviňování z předsudků vůči bílé rase se mnohdy dostává i laboratořím, které genetické testy na objednávku vyřizují. 

Text vznikl pro Český rozhlas Plus

Radek Kříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme