'Cítím vinu za své činy.' Přední britský neonacista přiznal, že je gay s židovskými kořeny

Jeden z předních členů neonacistického hnutí ve Velké Británii se veřejně přiznal k homosexualitě a tomu, že má židovské kořeny. Kevin Wilshaw to řekl v rozhovoru pro televizi Channel 4.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wilshaw se po více než 40 letech ultrapravicového aktivismu rozhodl přiznat sexuální orientaci, protože - jak sám uvedl - cítí za své činy vinu.

Utajovaná homosexualita navíc podle něj vedla k tomu, že se s radikálními názory ztotožnil. Kvůli nim nemusel sám sobě klást nepříjemné otázky a navíc cítil soudržnost s členy neonacistického hnutí.

Britská policie zatkla čtyři údajné neonacisty. Podezřívá je z plánování teroristických činů

Číst článek

K rozhovoru s Channel 4 se odhodlal, aby podobné lidi před takovým chováním varoval. „Chci poškodit ty, kteří propagují všechny podobné nesmysly a přitom jsou skrytými gayi. Měli by si uvědomit, že žijí celý život ve lži, kterou jim zprostředkovává propaganda. A ano, chci těmhle lidem ublížit,“ citoval Radiožurnál Wilshawa.

Bývalý neonacista tvrdí, že pravicový extremismus převzal od otce, kterého považuje za svůj vzor. V přihlášce do zakázané nacionálně socialistické strany uvedl, že chce ze světa vymýtit židovskou populaci.

Jak sám Wilshaw dodává, na vlastní matku s židovskými kořeny si přitom ani nevzpomněl: „Termín 'Židé' označuje jakousi neurčitou masu lidí. Nepředstavíte si pod tím nikoho určitého - natož svou matku. Právě kvůli tomuhle zjednodušení je možné vědomě zabít šest milionů lidí.“

Exkluzivní zpověď bývalého neonacisty

'Nenávist kázaná v obleku je horší než ta v bomberu'

Pomsta od bývalých společníků

Nikdy by si prý ale nedokázal představit, že napadne nějakého člověka kvůli odlišné barvě pleti nebo vyznání. S násilím vůči menšinám nesouhlasil, ale zavíral před ním oči.

Wilshaw podle svých slov neměl v dětství kamarády. Nahrazoval je soudržností členů neonacistického hnutí. V 70. letech začal jejich akce spoluorganizovat a zapojil se do potyček s odpůrci fašismu.

Za své činy byl několikrát trestán - naposledy dostal podmínku letos v březnu za šíření nenávisti na sociálních sítích.

Neonacisté chtěli v Berlíně oslavit výročí úmrtí Rudolfa Hesse, odpůrci pochodu jim v tom zabránili

Číst článek

Názor na celou věc změnil až v posledních měsících. Mimo jiné i kvůli své sexuální orientaci. I když jak on sám uvádí, členové hnutí na tuhle problematiku pohlížejí dvojím metrem.

„Homofobní názory jsou nedílnou součástí bělošského rasismu. Ale například vůdce britského neonacistického hnutí byl gay. Sice zpětně nedává smysl, ale nikomu tehdy nepřišlo divné, že takový člověk organizuje akce proti homosexuálům,“ dodal Wilshaw.

Wilshawovi hrozí odplata od bývalých společníků. Výhružky už mu ale chodily dřív. Sám uvedl, že se s možností pomsty zkrátka musí smířit.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme