Lidé z Ukrajiny teď potřebují poradenství, hledáme i zájemce o doučování, říká expertka Člověka v tísni

Válka na Ukrajině trvá už tři čtvrtě roku. Humanitární víza od té doby dostalo v Česku přes 400 tisíc Ukrajinců, část z nich už se vrátila zpátky. Práci sehnalo 98 tisíc uprchlíků. „Jsou tu zranitelné skupiny – maminky s malými dětmi nebo lidé se zdravotním postižením, velmi špatně se umisťují na trh práce, takže potřebují nějaký přístup k financím,“ vysvětuje pro Radiožurnál Zuzana Ramajzlová z organizace Člověk v tísni.

Rozhovor Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ukrajinská vlajka

Ukrajinská vlajka na okně domu | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Kolik lidí z Ukrajiny teď stále potřebuje vaši pomoc?
Jedná se o tisíce lidí, kteří se obracejí na nás nebo na organizace, které poskytují podobnou pomoc. V říjnu jsme například poskytli pomoc různými způsoby zhruba 3500 lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lidé mohou nadále přispívat na sbírku SOS Ukrajina Člověka v tísni. Aktuálně také hledáme dobrovolníky na doučování dětí ukrajinských uprchlíků na on-line doučování, vyjmenovává možnosti pomoci Zuzana Ramajzlová

Byly to jednorázové konzultace i dlouhodobá spolupráce. Stejně to bylo v září. Tuto pomoc poskytujeme asi v sedmi regionech, anebo mohou lidé volat na naši helplinku.

S čím konkrétně pomáháte? Co nejvíc potřebují?
Od materiální a finanční pomoci, která byla potřebná zejména na začátku, se to výrazně posunulo k poradenství. Pomáháme s přístupem k sociálním dávkám, zdravotnímu pojištění, pokud lidé potřebují registrovat na úřady práce, problémy s bydlením...

Jsou tu zranitelné skupiny jako maminky s malými dětmi nebo lidé s nějakým zdravotním postižením. Ti se opravdu velmi špatně umisťují na trh práce, takže potřebují nějaký přístup k financím, aby tady mohli být.

Kde budou bydlet lidé z Ukrajiny? Solidární podpora se prodlouží, část Ukrajinců na tržní nájmy nemá

Číst článek

Kde teď nejčastěji bydlí uprchlíci, kteří nenašli vlastní bydlení?
Pokud nemají finanční příjem takový, aby mohli bydlet ve vlastním nebo v pronájmu, bydlí v solidárních domácnostech, které nadále dostávají solidární příspěvek, ale velká část – 70 tisíc lidí – bydlí v objektech hromadného ubytování.

Tam mají podle navrhované legislativy garantovaný pobyt do března. Máme obavy, co bude potom, třeba od dubna příštího roku.

S čím mohou pomoct Češi? Máte například zájem o nějaké věci, případně pokračují sbírky nebo nábory dobrovolníků?
Pokud by lidé chtěli pomoci, mohou nadále přispívat na sbírku SOS Ukrajina Člověka v tísni. A pokud by chtěli pomoci vlastními silami, aktuálně hledáme dobrovolníky na on-line doučování dětí ukrajinských uprchlíků.

Pomáháte uprchlíkům třeba i s tím, aby se nestali oběťmi různých pracovních agentur, které jim nabízí práci za neférových podmínek?
Ano, i s tímto se potkáváme a pomáháme, aktuálně se to stalo velkým tématem. Problémy spojené s pracovním zneužíváním, propojováním ubytoven a pracovních agentur. I s tím se mohou uprchlíci na Člověka v tísni obrátit.

Pomáháte také přímo na Ukrajině. S čím konkrétně? A máte nějaké zprávy, že před zimou chtějí Ukrajinu opouštět další lidé?
Na Ukrajině pomáháme na mnoha místech, zejména se zajištěním bydlení nebo s rekonstrukcí škol. Zprávy o další vlně uprchlíků nemáme, ale samozřejmě s tím počítáme a je to pravděpodobná situace.

Petr Král, agf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme