Američan O´Brady přešel jako první člověk bez cizí pomoci Antarktidu. Uctil tak památku zesnulého Brita

Třiatřicetiletý Američan Colin O´Brady se stal prvním člověkem, který pouze za použití vlastních sil přešel Antarktidu. Téměř 1500 kilometrů dlouhou cestu krajinou sněhu a ledu urazil za 54 dní, informovaly světové agentury.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Colin O´Brady ušel 1500 km

Colin O´Brady ušel 1500 km | Foto: Colin O´Brady | Zdroj: ČTK/AP

O´Brady ve středu dorazil do cíle po jedné z nejtěžších etap, kdy na jeden zátah absolvoval posledních téměř 130 kilometrů, což mu trvalo 32 hodin.

„I když těch 32 hodin patřilo k nejtěžším výzvám v mém životě, zároveň byly zcela upřímně jedněmi z nejhezčích chvil, které jsem prožil,“ napsal na svém instagramu, kde pravidelně zveřejňoval záznamy z cesty.

Relieved to have put in my biggest day yet even while the route is still climbing uphill. 23.3 miles. My mantra right now: push hard during the day, rest even harder at night. I couldn’t fit my @Sleep Number bed in my sled 😢, but I’m committed to sleeping 7 hrs per night, no less

02:27 – 16. 12. 2018

122 950

Potřebné zásoby si táhl na 170 kilogramů vážících saních, s nimiž překonával dlouhé pláně i větrem naváté sněhové vršky. Musel se potýkat s mrazivým počasím i sněhovými bouřemi.

Na cestu vyrazil i proto, aby spolu s dalším dobrodruhem, Angličanem Louisem Ruddem uctili památku neúspěšného předchůdce Henryho Worsleye.

Tento britský cestovatel zemřel před dvěma lety, když se sám pokoušel zdolat Antarktidu. O´Brady a Rudd vyrazili ve stejný den. Zatímco O´Brady již cíl pokořil, Brit Rudd je stále na cestě.

Podle agentury AP má O´Brady v plánu na Antarktidě setrvat do jeho příchodu, aby oslavili fakt, že jsou jedinými lidmi na planetě, kterým se podobná věc podařila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme