Umírali Češi na covid, nebo s covidem? Datový článek novinářů Českého rozhlasu bodoval v soutěži

Článek datových novinářů serveru iROZHLAS zvítězil v kategorii vzdělávání v soutěži Společně otevíráme data. Text se věnoval historickým i současným důvodům úmrtí na českém území.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sešlost stařecká se zblbělostí, zrůdnost vrozená, změknutí mozku. I takové diagnózy se objevují v historických zdravotnických záznamech. S vývojem lékařského poznání se zpřesňují i popisy diagnóz, které vedly k úmrtí, stále ale nejde o vyřešený problém, což potvrzuje debata o počtech obětí pandemie koronaviru.

Článek Od moru ke covidu podrobně zmapoval vývoj zdravotnické statistiky a ukázal, že nejde jen o akademickou debatu: dnes sebraná čísla ovlivní medicínu na roky dopředu.

Soutěž Společně otevíráme data oceňuje nejlepší aplikace postavené na otevřených datech. V kategorii klima a životní prostředí letos zvítězila aplikace Envidata od Jáchyma Brzeziny, v kategorii zdraví pak stránka COVID očkování Jana Staňka a Marka Sušického.

V případě městských dat bodoval Martin Kopeček s aplikací PragueDash, která obyvatelům metropole zpřístupňuje aktuální informace z nejbližšího okolí.

red Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme