Do práce na kole v zimě? Cyklistická výzva se letos poprvé uskuteční také v lednu

Kampaň za ekologickou cyklistickou dopravu Do práce na kole se letos kromě tradičního jarního termínu poprvé uskuteční i v lednu. Pořádající iniciativa AutoMat chce akcí zjistit, kudy cyklisté v zimě jezdí a jak by se mohly tyto cesty zlepšit. AutoMat se výzvou k jízdě na kole snaží upozorňovat na znečištění ovzduší automobilovou dopravou. Zimní akce se bude konat od pondělí 21. do neděle 27. ledna.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyklisté (ilustrační foto)

Při zimní akci nejde o kilometry, ale o pravidelnost. Alespoň tři dny je potřeba přepravovat se bezmotorově, kromě jízdy na kole je možná chůze nebo běh. Ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Lednovou akcí organizátoři chtějí dokázat, že kolo může být běžným dopravním prostředkem i v zimě.

Praha 1 na jaro plánuje nová pravidla pro cyklisty, některá místa jim zůstanou zapovězena

Číst článek

„S nápadem přišel Jirka Štrupl z královéhradeckého Bajkazylu, mj. majitel originálního cyklopluhu. S tím v zimě ve svém volném čase brázdí hradecké cyklostezky a odklízí sníh,“ uvedl vedoucí projektu Jan Haruda.

Zájem o akci organizátoři zjišťovali v dotaznících. Z 2700 lidí, kteří odpověděli, bylo 58 procent pro její konání. Lednový týden je určen pro jednotlivce.

Dvacet vylosovaných získá registraci do květnové akce. Akce je zdarma a zájemci se mohou registrovat na internetových stránkách výzvy. Za účast v jarní soutěži soutěžící musí zaplatit.

Při zimní akci nejde o kilometry, ale o pravidelnost. Alespoň tři dny je potřeba přepravovat se bezmotorově, kromě jízdy na kole je možná chůze nebo běh.

V případě, že jsou cesty v zimě nebezpečné, je možné využít i MHD. Údaje o jízdách pořadatelé získávají z mobilních aplikací nebo z internetových stránek, kam účastník zapisuje své cesty.

Až 25 eur měsíčně za jízdu na kole. Italské město Bari bude lidem platit za omezení aut

Číst článek

Jarní cyklojízdy se uskuteční letos podeváté. Týmy složené z dvou až pěti lidí spolu pravidelně dojíždějí do zaměstnání. Loni se poprvé konala i akce Do školy na kole.

Smyslem projektu je také přesvědčit zaměstnavatele, aby svým zaměstnancům zajistili zázemí pro cyklisty, jako jsou sprchy, stojany a šatny. Vyhlašují proto i soutěž o Cyklozaměstnavatele roku.

Počty účastníků se během předchozích osmi let zvyšovaly. Loňské výzvy se zúčastnilo přes 16 300 cyklistů, předloni jich bylo 13 000. Zapojili se i běžci, chodci, bruslaři, skateboardisti, longboardisti a vozíčkáři.

Iniciativa AutoMat prosazuje lepší prostředí pro kvalitní život ve městě. Chce proto podporovat a rozvíjet využití bezmotorové dopravy (na kole a pěšky) a usilovat o zlepšení služeb MHD.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme