Psychiatr Höschl: Popírání covidu je obranný mechanismus. Společnost se začala drolit

O kolik narostl v době pandemie počet psychických onemocnění? Působí pravidelný přísun mediálních zpráv o koronaviru jako další příčina stresu? A zlepší se duševní zdraví postižených jedinců, až pandemie odejde? Vladimír Kroc se ptá ředitele Národního ústavu duševního zdraví Cyrila Höschla.

Tento článek je více než rok starý.

Dvacet minut Radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kdo jsou lidé, kteří tvrdí, že jde o „covidové divadlo“? Je ignorování problému také cesta?
Je to přirozený a pro řadu lidí normální obranný mechanismus pro vyrovnávání se s obtížnými životními situacemi. Takzvaní popírači si závažnost onemocnění nechtějí uvědomit ne proto, že by byli hloupí, ale proto, že když se naučí problém vytěsňovat, uleví se jim.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s psychiatrem Cyrilem Höschlem

Jak je pro naši duševní rovnováhu významné, že se společenský pohyb zastavil a nemáme ani mlhavou představu, kdy se budeme moct vrátit k dřívějšímu životu?
Hraje to obrovskou roli. Zřejmě všichni si všimli, že ve společnosti narůstá napětí a agresivita. Polarizace prochází napříč celou společností, od politické úrovně až po rodinné vztahy.

Je to způsobeno dvěma fenomény. Zaprvé se zastavily dějiny a společnost se zmrazila, proto se zevnitř začala drolit. Zadruhé je to spojeno s možností neuvěřitelné hyperkonektivity – propojení každého s každým.

Jak moc nám během pandemie chybí lidský dotyk?
Důležitost osobního kontaktu, mazlení a dotyků by se neměla podceňovat. Například ve vývoji jedince, zejména u dětí, je kontakt nesmírně důležitý. Tam to ohrožení ještě není tak veliké, maminky s dětmi jsou. Problém je v dalších fázích života.

Když se nám něco špatného stane, obejmeme i cizího člověka, jsou to zakódované atavismy. Když o to budeme ochuzeni, půjde o defekt v mezilidských vztazích, který se určitě projeví.

Naučíme se díky rouškám lépe číst z očí?
Je to jedna z mých soukromých hypotéz. V kulturách, kde lidé umí lépe číst z očí, jim zakrývání rouškami obličeje nedělá ani zdaleka takové potíže.

Vyrůstá kvůli covidu „ztracená generace“? Kdo nejvíc doplácí na sociální izolaci? A kterých duševních onemocnění v posledních měsících nejvíc přibylo? Poslechněte si celý rozhovor.

Vladimír Kroc, als Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme