Do Čečenců máte velmi daleko, řekl o Babišově srovnání slov Czechia a Chechnya ministr Umarov

Slov premiéra Andreje Babiše (ANO) o podobnosti zkráceného názvu Czechia a anglického názvu pro Čečensko Chechnya, které minulý týden zveřejnil americký server The Wall Street Journal, si všiml čečenský ministr pro vnější vztahy Džambulat Umarov. Podle něj má podobný názor jen velmi málo Čechů. Babiš se podle něj snažil tímto výrokem zalíbit rusofobnímu a protičečenskému publiku, řekl v neděli ve vysílání stanice Govorit Moskva.

Groznyj/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Premiér se během rozhovoru pro The Wall Street Journal ptal, kdo přejmenoval Českou republiku na Czechii. Zkrácený tvar se Babišovi nelíbí a to i kvůli tomu, že je prý snadno zaměnitelný s Čečenskem, v angličtině Chechnya.

‚Kdo s tak hloupým nápadem přišel?‘ Babiš se před americkými novináři rozčílil kvůli názvu Czechia

Číst článek

„Jsme Česká republika. Jsme Češi. Nevím, kdo s tak stupidním nápadem přišel. Šílené,“ dodal Babiš v rozhovoru, který dal americkému deníku už loni v březnu.

S jeho slovy ale Umarov nesouhlasí. „Jsem přesvědčený, že Čechů, kteří si toto myslí, je velmi málo. Premiér se zjevně rozhodl zalíbit rusofobnímu a protičečenaskému publiku na Západě,” citoval Deník N jeho rozhovor pro Govorit Moskva.

„Jestli se panu premiérovi příčí fakt, že on a jemu podobní mohou znít podobně jako ‚Čečenci‘, mohu ho uklidnit těmito slovy: Nemějte starost, do Čečenců máte velmi daleko. Čečenci se nebudou příliš trápit tím, že je někomu nepříjemné být nazýván Čečencem,“ dodal s tím, že historické osobnosti považovaly za čest, „když měly s Čečenci přátelské vztahy“.

‚Jsem zásadně proti‘

Název Czechia jako zkrácenou alternativu k anglickému Czech Republic schválila na jaře 2016 vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Babiš tehdy zastával funkci ministra financí. Velkým zastáncem názvu Czechia je prezident Miloš Zeman.

V hotelu na severu Francie zavraždili čečenského blogera. Opozičník vystupoval proti Kadyrovovi

Číst článek

Současný český premiér je ale „zásadně proti“. Americkému deníku řekl, že v anglické komunikaci preferuje název Czech Republic.

Premiér se ke zveřejnění rozhovoru vrátil ve svém pravidelném nedělním facebookovém postu „Čau, lidi“: „Přijde mi celkem pikantní, že to řeší právě v Americe, kde nám spousta lidí pořád říká ‚Czechoslovakia‘.“

Popřel také, že by se kvůli zkrácenému názvu rozčiloval. „Pamatuju si z rozhovoru jen to, že jsem ten název nikdy nepoužíval a nebudu ho používat,“ dodal. Na rozdíl od něj ale Organizace spojených národů a Evropská unie používá oba názvy.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme