Řidič brněnské tramvaje pomohl seniorům z hořícího domu. Sám musel do nemocnice

Brněnský řidič tramvaje David Hrůza zachránil v polovině ledna dva seniory z hořícího domu. Když byli všichni v bezpečí, nasedl jakoby nic zpět do tramvaje a pokračoval v jízdě. Nakonec ale jako jediný skončil v péči lékařů, nadýchal se totiž zplodin. Server iROZHLAS.cz připomíná hrdiny roku 2022.

Hrdinové roku 2022 Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrdina David Hrůza

Hrdina David Hrůza | Zdroj: Dopravní podnik města Brna

David Hrůza projíždí před čtvrtou hodinou ranní brněnskou čtvrtí Bystrc. Je mrazivé pondělí 17. ledna a on kontroluje námrazu na trolejích. V tu chvíli zahlédne, že z rodinného domu šlehají plameny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Při služební jízdě se stal David Hrůza svědkem požáru rodinného domu. Rychle zavolal hasiče a než přijeli, pomohl z plamenů vyvést dva seniory. Poslechněte si celý příběh

Tramvaj okamžitě zastaví, řidič zavolá hasiče a rozběhne se k domu. Chytne za kliku, naštěstí je otevřeno. A vejde do průjezdu.

„Všude byl kouř, úplně všude. To horko se dalo přes kapuci nějak zvládnout, ale ten kouř byl hrozný,“ líčí Hrůza. „V dálce jsem kousek od plamenů viděl pána s paní,“ popisuje pro Český rozhlas.

Senior chce požár hasit, oheň už je ale příliš velký. Oba se řidiči tramvaje nakonec podaří dostat ven na ulici.

S neznámým kolemjdoucím pak ještě z průjezdu vytlačí jejich auto. Díky němu se páru seniorů nic nestalo.

Po příjezdu hasičů se ukazuje, že požár by opravdu sami neuhasili. „Operační středisko vyhlásilo druhý stupeň požárního poplachu a do akce bylo povoláno devět hasičských jednotek,“ upřesňuje mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

David Hrůza se po jejich příjezdu vrací do služby, usedá do kabiny řidiče a odjíždí.

„Jsou věci, které jsi chtěl vždy zažít. Třeba to, že zachraňuješ lidi z hořícího domu. Jenže pak ta situace nastane a víš, že toto už nikdy nechceš zažít,“ přemýšlí.

Asi za hodinu se mu ale udělá špatně. Nakonec tak musí jako jediný do nemocnice, nadýchal se totiž zplodin. „Byl jsem dvě a půl hodiny na kyslíku, pak mě pustili domů,“ vzpomíná.

Rodinný dům v brněnské čtvrti Bystrc zachvátil požár. Díky pomoci Davida Hrůzy se nikomu nic nestalo | Zdroj: HZS Jihomoravského kraje

„Nevím, jestli se nedělá velké haló pro nic. Takhle by se měl zachovat každý normální občan,“ říká Hrůza.

Podle tehdejšího starosty Bystrce Tomáše Kratochvíla z ČSSD seniory zachránil. „Kdyby tam ti lidé zůstali, tak se asi nadýchali kouře a zemřeli by nebo by leželi na jednotce intenzivní péče," uzavírá Kratochvíl.

Radnice poskytla seniorům náhradní ubytování. A Hrůza za svou odvahu obdržel Medaili za statečnost, nejvyšší ocenění Hasičského záchranného sboru České republiky.

Všech sedm příběhů hrdinů roku 2022 najdete zde. Vycházet budou postupně.

Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme