Den české státnosti: ve Staré Boleslavi vyvrcholila pouť svatého Václava a ve Vatikánu se konala česká mše

Ve Staré Boleslavi na Mariánském náměstí si dnes lidé poutní mší, kterou vyvrcholila Národní svatováclavská pouť, připomněli odkaz českého patrona svatého Václava. Nedaleko kostela, kde byl před 1087 lety kníže zavražděn, se mše v silném vytrvalém dešti účastnily stovky lidí schovaných pod deštníky a v pláštěnkách.

Vatikán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi s relikvií

Svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi s relikvií | Foto: Michaela Říhová | Zdroj: ČTK

Bohoslužbu sloužil pražský arcibiskup Jan Graubner, účastnil se i jeho předchůdce Dominik Duka, apoštolský nuncius arcibiskup Jude Thaddeus Okolo a všichni čeští a moravští biskupové.

Graubner, který poutní mši sloužil jako pražský arcibiskup poprvé, na úvod poutníkům řekl, že déšť je sice nepříjemný, ale je rád, že se nenechali zahnat. V prvních slovech kázání zmínil, že žijeme ve zvláštní době.

„Máme mimořádnou svobodu i blahobyt tak vysoký jako dosud nikdy, v sousedství však zuří válka, která má ekonomický dopad i na nás a nahání nám strach,“ pronesl.

Lidská práva bez ohledu na národnost

Připomněl, že ani v době svatého Václava nebylo snadné zajistit mír. „Se smutkem a zahanbením myslím na hlasy některých našich spoluobčanů, kteří se zlobí třeba na rozhodnutí šetřit v zimě teplem kvůli válce na Ukrajině a argumentují tím, že jde o snížení komfortu, na který mají právo,“ řekl.

Zakladatel Pražského hradu a otec svatého Václava. Vědci digitálně zrekonstruovali tváře Přemyslovců

Číst článek

Stejná lidská práva podle něj mají i lidé na Ukrajině, v Sýrii a dalších místech.

Mše se zúčastnili mimo jiné místopředseda senátu Jiří Růžička (TOP 09), místopředsedkyně poslanecké sněmovny Věra Kovářová (STAN), další senátoři a poslanci, hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN) a zástupci armády a velvyslanci.

Mezi poutníky byli i manželé Sasínovi ze Strážnice u Uherského Hradiště, přijeli mikrobusem s dalšími lidmi, vyráželi ve středu v 05:00. „Je to úcta ke svatému Václavovi, jezdíme sem několik let,“ řekli.

Mariánské náměstí a jeho širší okolí bylo uzavřeno pro dopravu. V davu byli skauti a sokolové, na pořádek dohlížely desítky policistů.

Nedaleko náměstí u Domova svatého Václava nabízely poutníkům teplý čaj a malé občerstvení zaměstnankyně charity. Poutníci, kteří chodí do Boleslavi pěšky, jsou nejčastěji z Prahy.

„Ráno ve čtyři hodiny sem dorazila skupinka mládeže, tak jsme jim nabídli azyl, prý vyráželi z Prahy v devět hodin večer,“ řekla ředitelka domova Ivana Otřísalová.

Nejstarší poutní místo

Poslední dva roky byla pouť v omezené podobě. Loni byla Národní pouť na Tetíně na Berounsku, deset dní před svátkem svatého Václava, místo tradiční poutní mše na Mariánském náměstí se konala slavnostní bohoslužba v opravené bazilice svatého Václava.

Odborníci představili pravděpodobnou podobu svaté Ludmily. Světice měla předkus

Číst článek

V roce 2020 byla mše na náměstí omezená kvůli koronavirovým opatřením.

Stará Boleslav je nejstarším českým poutním místem spojeným se svatováclavskou tradicí i mariánským kultem. Národní svatováclavskou pouť obnovila římskokatolická církev v roce 2003.

Svatý Václav byl zavražděn 28. září roku 935 svými odpůrci, mezi něž patřil také jeho bratr Boleslav I. Za věčného vládce české země byl prohlášen už ve 12. století, svatováclavský kult rozšířil po Evropě Karel IV.

Za druhé světové války byl zneužit nacisty, komunistický režim zase vydával Václava za slabocha. Státním svátkem je 28. září od roku 2000 a v kalendáři je označen jako Den české státnosti.

Česká mše ve Vatikánu

V bazilice svatého Petra ve Vatikánu se ve středu konala česká národní mše. Na tradiční svatováclavské oslavy letos do Říma kromě poutníků a představitelů české katolické církve přijela také řada hudebníků.

Dodávat zbraně zemi, která se brání, je podle papeže Františka správné. Sebeobrana je projev lásky k vlasti

Číst článek

Speciálně pro středeční mši totiž zkomponoval hudební doprovod skladatel a dirigent Jan Zástěra.

V bazilice, jednom z největších kostelů na světě, hrála Severočeská filharmonie Teplice a zpíval Kühnův smíšený sbor.

Ve svatopetrské bazilice je oltář svatého Václava, díky tomu jsou Česko a Francie jedinými zeměmi, které tam mohou sloužit národní mše. Tu středeční u příležitosti svátku svatého Václava sloužil litoměřický biskup Jan Baxant.

Sloužil ji před hlavním oltářem, jehož součástí je také vitráž z dílny novoborských sklářů, tedy také z litoměřické diecéze. Mši zakončilo procesí právě k oltáři českého patrona. Zazněla také česká hymna a Svatováclavský chorál.

Svatováclavské oslavy ve Vatikánu vyvrcholí ve čtvrtek večer provedením oratoria Nádech věčnosti, které vzniklo k loňskému 1100. výročí smrti svaté Ludmily. Složil je stejně jako středeční novou skladbu Jan Zástěra, který je mimo jiné šéfdirigent Hudby Hradní stráže a Policie České republiky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme