Výlety s dětmi pořádal přes půl století. Zakladatel turistického oddílu získá nejvyšší ocenění ministerstva

Den učitelů připadá v Česku na 28. březen, tedy datum narození Jana Ámose Komenského. Už tradičně předává ministr školství v tento den nejvyšší medaile resortu. Pro jednu z nich si do Senátu přijde i Josef Kuna. Ten se více než padesát let věnoval práci s dětmi v turistickém oddílu v Tanvaldu, který sám založil.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zakladatel turistického oddílu v Tanvaldu Josef Kuna převezme od ministra školství Roberta Plagy nejvyšší resortní ocenění - stříbrnou medaili.

Zakladatel turistického oddílu v Tanvaldu Josef Kuna převezme od ministra školství Roberta Plagy nejvyšší resortní ocenění - stříbrnou medaili. | Foto: Pavla Lioliasová | Zdroj: Český rozhlas

První setkání zorganizoval Josef Kuna ještě před okupací Československa - 18. dubna 1968. Pro děti pak pět desítek let připravoval pravidelné schůzky, celodenní výlety, vícedenní výpravy i letní tábory.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výlety s dětmi pořádal přes půl století. Zakladatel turistického oddílu získá nejvyšší ocenění ministerstva. Téma pro Pavlu Lioliasovou

„Dokonce jako jediný oddíl jsme byli oddílem krasové turistiky. Chodili jsme do bozkovských jeskyní, které byly tady naše nejbližší. Jinak jsme se věnovali takzvanému pseudokrasu. V klokočských skalách je spousta krásných jeskyní a děr, které se dají prolézat, a hledat jiné východy, třeba i zahrabané,“ popisuje pro Radiožurnál.

Dnes 76letý Josef Kuna založil turistický oddíl o pár dní dřív, než se v Tanvaldu začal scházet skaut.

Právě této organizaci pak ale pomáhal. Když byli skauti po roce 1970 zakázáni, na schůzky jim půjčoval klubovnu.

„Když jsem viděl oddíl, jak aby mohli schůzovat, museli vynést ven všechny židle a stáli kolem stolu. Jinak se nevešli, pak zase dali židle dovnitř,“ přibližuje Kuna.

Stříbrná medaile od ministra

Právě za celoživotní práci s dětmi převezme Kuna ve čtvrtek od ministra školství Roberta Plagy z ANO nejvyšší resortní ocenění - stříbrnou medaili.

Horský Audioport z Ještědu: jak se mění vztah Čechů a Slováků k horám a turistice?

Číst článek

„Medaile ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy se uděluje za významnou pedagogickou, výchovnou, vědeckou nebo uměleckou práci, dlouhodobé vynikající působení ve školství nebo za mimořádně záslužný čin ve výchově a vzdělávání,“ vysvětluje mluvčí úřadu Aneta Lednová.

„Nominace na ocenění mohou podávat ředitelé škol, učitelé, rodiče, žáci, ale také široká veřejnost. O udělení medaile rozhoduje ministr školství, a to na základě došlých návrhů,“ doplňuje.

Samotný turistický oddíl už dnes v Tanvaldu nefunguje. Poslední akcí byl tábor minulý rok v létě. Po Kunovi, který má jinak přezdívku Joe, totiž nebyl nikdo další, kdo by klub vedl. S turistikou ale usměvavý muž neskončil. Na výlety teď jezdí se seniory.

„Jsou vděčnými posluchači. Když jsem něco vyprávěl dětem nebo jsme potkali pamětníka a dozvídali se od něj něco, tak blbli kolem,“ usmívá se.

Josef Kuna se více než padesát let věnoval práci s dětmi v turistickém oddílu v Tanvaldu, který sám založil. | Foto: Pavla Lioliasová | Zdroj: Český rozhlas

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme